En Kıymetli Gece olan Kadir Gecesi Yapılacak Dua ve İbadetler

0

Kadir Gecesi

Kadir Suresinde ifade edildiği gibi Kur’anı Kerim’in Nebi (sav) vahyedilmeye başlandığı mübarek bir  gecedir.  Sürede nakledilen Kadir Gecesi’nin bin aydan hayırlı olduğu belirtilmiştir.  Bu gecede Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı bu gecenin,tüm islam aleminin nazarındaki  kıymeti büyük derecededir.  Bu eşi değeri bulunmayan gecede yani  Kadir Gecesi’nde hangi ibadetler yapılır? Kadir Gecesi okunacak dualar nedir? Kadir Gecesi’ni nasıl boş geçirmeden değerlendirmek gerekir.?

Kadir Gecesinde  Peygamberimizin Öğrettiği Şu tesbihatı  Okuyalım?

Hz. Aise (ra) söyle bizlere bildiriyor: <Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim? diye sordum. <Resulüllah Hz.  (sav); Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu anni<

<Allah’im sen çok affedicisin, affı seversin,beni affet  (bağışla)< diye dua et, buyurur. Nebi Hz. (sav) (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

 

Kadir Gecesi’ni nasıl boş geçirmeden değerlendirmek gerekir?

Bu kıymetli geceyi boş geçirmemek gerekir. Bu geceyi ilk önce kaza namazı borçlarımızla başlamalı, hiç değilse beş vakit kaza namazı kılınması daha faziletli olur. Eğer kaza namazı yoksa Allah rızası için nafile namaz kılınır. Bu gecede  Kur’an-ı Kerim indiği için bol bol kuran  okuyarak, tevbe, istiğfar ederek ve dua  niyazda bulunarak geçirmek gerekir.

Süfyan-i Sevri şöyle diyor: <Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’an-ı kerim okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.< (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) ifade etmiştir.

Yüce Mevlamız Kuran-ı Kerimde Kadir süresi, 1-5  ayet meali şöyle buyuruyor: Kadir süresi <Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece,tâ tan yeri ağarıncaya kadar.

Duhân süresi,3. ayet meali :<Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik.

 

İbn Ömer (ra. anha) bizleri şöyle haberdar ediyor: Sahabelerden bazı kişiler, rüyalarında, Kadir gecesinin,  Ramazan ayının son yedi günü içinde olduğu gösterildi. Nebi Hz. (sav) onlara: “Görüyorum ki rüyalarınız Ramazanın son yedi günü hakkında birbirine uygun düşmüştür. Artık kim Kadir gecesini aramaya kalkışırsa, onu Ramazan’in son yedisinde arasın, buyuruyor. Nebi Hz. (sav) (Buhari, Müslim).

Hadisi şerifte Ebu Hureyre (ra.anha)’ın şöyle  rivayet ettiği belirtilmiştir. Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi ve sellem : <Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah celle celaluhu’dan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır< (Buhari).Süfyan-i Sevri:

 

Paylaş

Yorumlar