Egzama İçin Limon-Sirke Karışımlı Doğal Kür

0

Egzama; el, yüz, el bilekleri, dizlerde ve vücudun her yerinde çıkabilen, bakteriler sonucu deride döküntü, kaşınma ile kendisini gösteren bir cilt hastalığıdır. Zaman zaman deri döküntüleri sonucunda kanama meydana gelmektedir. Klasik ilaç tedavisinin yanında elma sirkesi, egzama için harika bir tedavi sunmaktadır.

Gerekli Malzemeler:

1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu 1 Tatlı Kaşıpı Elma Sirkesi

Hazırlanması ve uygulanması:

Elma sirkesi ve limonu küçük bir cam kase içinde karıştırıyınız. Pamuk yardımı ile egzamalı olan bölgelere tampon yaparak uygulamayı yapınız. Karışımı ezgamalı olan bölgelere tamamen sürünüz. 15 dakika bekleyiniz. Bolca soğuk su ile durulama yapınız. Havlu ile kurulayınız.

NOT: Egzama problemini geçiren bu yöntemi bir gün arayla tekrarlayınız. Uygulama yapıldıktan sonra yanma ve kaşıntı olması olası bir durumdur. Bu durumda endişenlemeyin ve kaşınan bölgeyi kesinlikle kaşımayınız. Kaşıma yaparsanız hem egzamalı olan bölge tahriş olur, kanama yapabilir hem de daha fazla bölgeye yayılmasına sebep olabilirsiniz. Egzama; el, yüz, el bilekleri, dizlerde ve vücudun her yerinde çıkabilen, bakteriler sonucu deride döküntü, kaşınma ile kendisini gösteren bir cilt hastalığıdır. Zaman zaman deri döküntüleri sonucunda kanama meydana gelmektedir. Klasik ilaç tedavisinin yanında elma sirkesi, egzama için harika bir tedavi sunmaktadır. Elma sirkesinde bulunan bakteriler, egzamada bulunan bakterileri yok edici güçtedir. Hazırladığımız karışımda limonun da asidik özelliğinden faydalanarak daha etkili sonuçlar yaratmaktayız.

Limon, deri altında bulunan iltihaplanmaları kurutmaktadır ve İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile cilt üzerinde kalojen üretimini destekleyerek yeni canlı hücre oluşumlarına katkı sağlamaktadır. Ayrıca elma sirkesi de, düzenli olarak uygulandığında egzamadaki aşırı kaşınmayı en aza indirmektedir. Hazırladığımız karışımı kullanmadan önce elinizin bir bölgesinde deneterek alerji testi yapınız. Cildinizde tahriş edici bir reaksiyon görülüyorsa uygulamayınız. Bu tedaviyı uygularken kimyasal sabunlardan uzak durunuz. Egzama için en iyi yöntem kükürtlü sabun kullanmaktır. Kükürtlü sabunu eczaneden temin ediniz. Cildinize uyguladığınız tedavi yöntemlerinin işe yaraması için egzamayı tetikleyici işlemlerden uzak durunuz. Nedir bunlar? Kuru ciltlerde egzama semptomları daha çok görülmektedir. Cildinizi sürekli nemli tutunuz. Temizlik malzemeleri ve deterjanlardan mümkün olduğu kadar uzak durunuz. Gerekli görüldüğünde ellerinize eldiven takınız. Yünlü kıyafetler tercih etmek yerine pamuklu olanları tercih ediniz. Nemden uzak durunuz. Aşırı terliyorsanız buna çare bulmaya çalışınız. Serin yerleri tercih ediniz. Çünkü egzama sıcak ortamda daha da çok çoğalır. Gıda alerjiniz var ise egzamayı tetikleyebilir. Evde hayvan besliyorsanız hayvanda meydana gelen kepek, egzama oluşumlarını tetiklemektedir. Ve stres… Stressiz yaşam olmaz ama mümkün mertebe kendinizi stresli ortamlara sokmayın, herşeyi düşünmeyin, kendiniizi üzecek ve yıpratacak her türlü faaliyetten uzak durun. Stresle birlikte egzamaların çoğaldığı görülmüştür. Bu konuda kendinizi ve sağlığınızı önemseyiniz. 7.Cildinizde egzama problemi var ise öncelikle doktora danışınız. 8. Hamilelerde elma sirkesi kullanımı komplikasyonlara neden olmaktadır. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Paylaş

Yorumlar