Duası Kabul Edilecek Kişiler

0

“Kul ihlas  ile “la ilahe illallah”   Başka  ilah yok ancak Allah vardır!” dedikçe hiç bir hicab onu geri çevirmeksizin bu zikri, Allah (cc) yükselir. Allah (cc) vasıl olunca Allah bu kelimeyi söyleyene nazar eder. Allah Teala’nın nazar ettiği her bir muvahhid kulunu rahmeti içine alması O’nun hakkıdır.” (Ali el-Müttaki, I, 56-57/181)

 

Müstecâb Duâlar

Gizlide yapılan bir dua, açıkta yapılan yetmiş duaya bedeldir.
“Sıkıntılı  (zor) zamanlarında Allah Teala’nın kendisin ne icabet etmesini isteyen kimse rahatlık zamanında duayı çok yapsın.” (Tirmizi, Deavat, 9)

 Hz. Muhammed (sav) şöyle buyuruyor: “Cibril bana ne zaman geldiyse şu iki duayı emretti;
“Ey Rabbim! Bana temiz rızık ver ve salih amel nasib et.” (Suyüti, el-Camiu’s-sağir, no: 7882)
“Cenab-ı Mevlamız şöyle buyuruyor: Kulum, beni yalnız iken zikrederse ben de onu yalnız zikrrederim. Beni bir topluluk içinde zikrederse onu ondan daha hayırlı ve daha büyük bir topluluk içinde zikrederim.” (Müslim, Zikr, 3,
18, 19, 21; Buhari, Tevhid, 15, 43; Tirmizi, Deavat, 131; İbn Mâce, Edeb, 53, 58; İbn Hanbel, III, 351)

 Cenab-ı Allah (cc)  sizden üç şeyi istemiyor: Kuran-ı kerim okurken yada okunurken ileri geri konuşmamayı, dua ederken sesinizi yükseltmeyi, takat getiremiyeceğiniz kadar kendinizi namaza zorlamanızı.” (Suyüti, el-Câmiu’s sağir, no: 1768)

 

Dört yerde semanın kapıları açılır ve duaya icabet olunur  Cenab-ı Hakkın  yolunda saf bağlandığı zaman, Yağmur yağdığı sırada, Namaz kılınırken, Kabeyi gördüğü zaman, İki vakit vardır ki, semânın kapıları açık olur ve  bu vakitlerde  yapılan dualar geri çevrilmez. Birincisi namaza durduğu vakit, ikincisi ise Yüce  Allah yolunda saff-ı cihâd bağlandığı zaman.

 

Dört dua vardır ki geri çevrilmez
Dönünceye kadar hacının duası, Evine geri gelinceye kadar gazinin  yaptığı dua, İyileşinceye kadar hastanın yaptığı  dua, Bir de kardeşin kardeşine gıyabında yaptığı duası. Bu dualardan en hızlı kabul olanı kardeşin kardeşine gıyabında yaptığı  duasıdır.

 

Peygamberimiz şöyle buyuruyor :  Cenab-ı  Mevlamız şu üç kişinin yaptığı dualarını geri çevirmez
İftar edinceye kadar oruçlunun duası, Mazlumun duası, Adaletli devlet reisinin duası.” (Tirmizi, Deavat, 48; İbn Mace, Dua, 11)    Efendimiz (sav) üç dua vardır ki kabul olunacağında hiç şüphe yoktur;  Babanın, çocuğuna yaptığı duası, Misafirin duası, Mazlumun duası,” (Ebü Davüd, Vitr 29/1536; Tirmizi, Birr 7/1905, Daavat 47; İbn-i Mace, Dua 11)

 

Paylaş

Yorumlar