Doğru Saç Rengi Nasıl Olmalıdır?

0

Ten rengine göre saç rengi seçimi nasıl yapılır?

Renklerin dünyasında sonsuz seçenekler bulunmaktadır. Bizler de bu renkleri sıcak ve soğuk renkler, açık ve koyu tonlar olarak adlandırmaktayız. Ayrıca hem sıcağı hem de soğuğu bünyesinde barındıran bir renk tonu da nötr olarak bilinmektedir. Renk tonunu seçerken kişiye özel olmalıdır. Bu da cilt, göz ve damar rengine göre belirlenmelidir.  Kadınların güzelliğine güzellik katan en önemli unsurlardan bir tanesi de saç rengi seçimidir. Saç boyası almadan önce bazı kriterleri bilmemiz bize birçok fayda sağlayacaktır. Saç rengi seçerken bazen kararsızlık içerisinde kalabiliriz. Bu kararsızlıklar, bazen bizi doğru saç rengi ile buluştururken bazen de hiç yakışmayan bir saça sahip olmamıza neden olabilmektedir. Bu sebeple sizlere fikir kazandırmak amaçlı yüzünüze gidebilecek saç renkleri konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle saç rengini seçerken cilt renginize göre ayarlamanız gereklidir.

Ten rengine göre saç rengi seçimi; doğal kaş rengi, cilt rengine uyumlu en iyi renktir. Bu sebeple saçlarınızı boyatırken kaş renginden çok fazla uzaklaşmamaya dikkat ediniz. Çünkü kaş renginden uzaklaştıkça kötü bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu sebeple saç rengi seçimi yaparken kaşlarınızdan 1-2 ton açık veya koyu yapmalısınız. Ayrıca sarışınsanız (sıcak cilt tonu) altın, kestane, çikolata ve bakır, siyah tonlarını saçlarınızda deneyebilirsiniz. Sıcak cilt tonuna sahip kişiler sıcaklıklarını nötr hale getirmek için küllü tonları kullanabilirler. Ancak soğuk cilt tonuna sahipseniz (cilt altındaki pigmentler kırmızı/pembe ise) küllü sarı, platin, gri, dore, kahve siyah ve mor saç renklerini kullanabilirler.

Cilt tonunun sıcak mı soğuk olduğunu küçük bir testle öğrenebiliriz. Sıcak cilt tonuna sahip olanlar bronzlaşırken hemen kızarırken, soğuk cilt tonuna sahip kişiler hemen bronzlaşırlar. Ayrıca diğer bir yöntem ise, cilt altındaki damarların rengine göre bulabiliriz. Gün ışığında, bileğin iç kısmında, cilt altında bulunan damarımız yeşil ise sıcak cilt tonuna, mavi veya mor ise soğuk cilt tonuna sahipsiniz demektir. Hem yeşil hem mavi ya da mor renk var ise renginiz nötrdür ve bej alt tonlu olarak adlandırılırsınız.

Sıcak cilt tonuna sahip olanlar esmer ya da buğday ten rengine sahiptir. Soğuk cilt tonuna sahi olanlar beyaz, pembe ten rengine sahiptir.

-Açık ten rengine sahipseniz; platin, küllü sarı, dore renkler deneyebilirsiniz.

-Esmer ten rengine sahipseniz; kahverengi, altın kahve, Türk kahvesi, siyah, koyu kızıl tonları, mavi siyah renkleri deneyebilirsiniz.

-Buğday ten renginde iseniz; koyu kahve, çikolata, karamel, koyu kestane, kızıl-kahve tonları, kumral, koyu sarı renkleri deneyebilirsiniz.

-Beyaz ten rengine sahipseniz; her türlü rengi deneyebilirsiniz. Ancak makyaj yapmıyorsanız koyu renklerde siyah ve mavi siyahı tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

-Pembe ten rengine sahipseniz; sarının tüm tonları, kızılın tonları ile siyah rengi deneyebilirsiniz.

Göz rengine göre saç rengi seçimi; saç rengi ile uyum sağlayan bir göz, olduğundan daha canlı ve parlak gözükür. Bu da gözlerinizin ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin ;

Göz renginiz mavi, gri veya yeşil ise; saçlarınızı açık kahverengi, sarı veya kızıl tonlarına boyayabilirsiniz.

Göz renginiz ela ve kahverengi ise; saçlarınızı karamel, çikolata, koyu çikolata, Türk kahvesi, koyu kestane renklerine boyatabilirsiniz. Ayrıca saç diplerinizde mümkün olduğunca koyu renkler tercih ediniz.

Dudakların rengine göre saç rengi seçimi; saçların kırmızı tonlarında olması, dudaklarınızı daha da çok ön plana çıkaracaktır. Dudaklarını ön plana çıkarmak isteyenler açık tenli ise, saçların ön kısımlara kırmızı balyajlar attırabilir. Koyu tene sahip olan kişiler (buğday, pembe ten…gibi) ise kestane rengine saçlarını boyatabilir. 

Kızıl boya, malum biraz tehlikeli saç rengidir. Başka renge geçiş yapmak saçların yanmasına neden olabilir. Siz dudaklarınızı ön plana çıkarmak ve kızıl boya kullanmak istemiyorum diyorsanız kızıl sprey saç boyalarını deneyebilirsiniz.

Her ne olursa olsun beğendiğiniz bir saç rengini illaki sizde de olması için zorlamayın! Her insan, bireysel ve özgün varlıktır. Bir başkasına çok yakışan saç renginin sizde de yakışmasını beklemeyin. Doğuştan gelen cilt renginize uyum sağlayan renklerle daha doğru kararlar vermiş olursunuz. İnsanlar, kendilerinkinden çok daha uzak bir renk için saç renklerini zorluyorlar. Ancak bu doğru değildir. Gerçekçi olunuz ve kuaförünüzden yardım isteyerek en çok yakışan ve doğal rengi uygulayınız.

 

Şayet saçınızı kendiniz evde boyayacaksanız saç tipinizide dikkate almanız gereklidir. Kalın telli bir saça sahipseniz 2 kutu boya kullanarak istediğiniz rengi elde edebilirsiniz. İnce tel bir saça sahipseniz 1 kutu boya yeterli olacaktır. Çünkü kalın telli saça sahip kişilerde boya, daha fazla absorbe olurken, ince telli saça sahip kişilerde daha hızlı nüfuz edecektir.

Paylaş

Yorumlar