Dinimizin Abdest Konusunda Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir

0

Abdestin temizlik Açısından Önemi

Abdest ve boy abdesti, bizim hem bedenimizi hem ruhumuzu pisliklerden arındıran bir ibadettir.
Kimilerine gereksiz gibi görünen bu iki ibâdet, aslında Islâm’ın insanlığa sunduğu, son derece kıymetli, son de rece yararlı iki nimettir. Gerçekten abdestle boy abdesti Allah’ın Müslümanlara apaçık bir lütfudur.
Çünkü pisliklerden biz bu iki yolla temizleniriz. Hiçbir din İslâm kadar taharete, yani temizliğe gereken önemi vermemiştir. Müslümanların tuvaletlerinde su bulunur. Bizler büyük ve küçük abdest bozduktan sonra, su ile temizleniriz. Müslüman ülkeler dışındaki memleketlerin tuavaletlerinde su bulunmaz. Oralarda kâğıt vardır. Bazen o da bulunmaz. Artık insanın nasıl pis kalacağını siz düşünün. Yataktan kalkar kalkmaz gider bir abdest alırız. Yüzümüz gözümüz açılır. Uykunun verdiği uyuşukluğu abdestle atmış oluruz.

Öğle ezanı okununca, yaptığımız işe ara verir, abdestimizi alırız. Ellerimiz, ayaklarımız, yüzümüz tozdan topraktan arınır. Bir rahatlama hissederiz. Diğer namaz vakitlerinde alacağımız abdestler de bizi hem beden hem ruh yönünden rahatlatır. Bir dinlenme, bir huzur sağlarlar. Hele yatsı namazı için alacağımız ab dest, bizim pis ayaklarla yatağa yatmamıza mâni olur.

 Abdest Bizi Rahatlatır

Abdest organları, dışarıyla en çok teması olan, en çok nen organlarımızdır. Vücudumuzun diğer kısmı örtülü olduğundan pek tozlanıp kirlenmez. Tabii ayaklarımız de olsa, çok terler ve kokmaya başlar. Derken bu organlarımızdaki ter delikleri pislikten tıkanır. Vücudumuz rahat nefes alamaz olur. Abdest işte o kapanmış ter deliklerini açarak vücudumuza bir zindelik kazandırır.

Cünüplükten kurtulmak için yıkadığımızda, yine aynı rahatlamayı duyarız. Bu konuda araştırma yapan doktorlara göre, cünup olunca insanın bütün vücudundaki ter delikleri bir salgı yüzünden tıkanmaktadır. Tıpkı abdest organlarının toz ve pisliklerden kirlenişi ve oralarda ter deliklerinin kapanmaları gibi. Yine aynı araştırmacılara göre, insan ancak boy abdesti aldığı zaman bu ter delikleri açılmakta ve beden tekrar rahat nefes almaya başlamaktadır. Biliyorsunuz bizler sadece ağız ve burundan değil, vücudumuzdaki ter delikleri aracılığıyla da soluk alırız. Şimdi bütün bu ilmi hakikatleri öğrendikten sonra, abdest almak bize zor gelebilir mi? Bu kadar faydalı bir ibâdeti yapmak bize ağır gelebilir mi? Cevabımız elbette hayır olacaktır.

Abdestte Kolaylıklar

Cünupsek yıkanmalıyız. Değilse pek çok davranışları yapmak dinimizce haramdır. Abdest almadan ise namaz kılamayız. Bunlar dinimizin emri. Ama, ya zor durumdaysak, o zaman ne olacak?

Dinimiz bizi zora koymuyor: Boy abdesti almamız lazım. Yahut da sadece abdest almamız gerek. Fakat hava çok sert. Suyu kullandığımızda hastalanacağımız kesin. Veya hava güzel ama su yok.
Işte kolaylık bu gibi durumlarda başlıyor. Böyle durumlarda boy abdesti veya abdest almak yerine TEYEMMÜM yapıyoruz. Yani temiz toprağa ve toprak cinsinden şeyler üzerine niyet edip elimizi vuruyor yüzümüzü sıvazlıyoruz, sonra tekrar vurup kollarımızı dirseklerden itibaren sıvazlıyoruz. Derken su buluncaya veya rahatlayıncaya kadar boy abdestini veya abdesti almış sayılıyoruz.
Yüce Allah’ımız bu konudaki kolaylığı Kur’an’da açıkça belirtmektedir: “…Su da bulamamışsanız, temiz toprakla teyemmüm yapın..”

Daha sonra aynı ayette Rabbimiz bize zorluk çıkarmak  istemediğini, sadece bizim temiz kimseler olmamızı dileğini şöyle belirtiyor: “Allah size bir zorluk çıkarmak istemez. Fakat O, temizlenmenizi ve üzerinize olan nimetini tamamlamak diler ki, şükredesiniz.” (Mâide 5/6)

Ayrıca ayaklarını üşütüp hasta olmaktan korkan kişiler ayaklarına mes giyip üzerlerine meshedebilirler. Yani ayaklarını yıkamak yerine, sadece üst kısımlarını ıslak elle sıvazlarlar. Misafir olunca ise, abdest aldıktan sonra giyilen o meshler üzerine üç gün meshedilebilir.
Abdest organlarımızda bir yara varsa, üzerine meshederiz. Doktor su dokundurmayı yasaklamışsa yine ya meshederiz ya da teyemmüm yaparız. Eğer abdestimiz varsa, her namaz için ayrı bir abdest almamız gerekmez. Fakat alırsak daha iyi olur. Peygamberimiz, “Abdest üzerine abdest, nur üzerine nurdur.” buyuruyor. Abdest bizim ruhumuzu inceltir. Sakinlik verir. Peygamberimiz, öfkelenince abdest almamızı tavsiye etmiştir.
Abdestin bizi daha sakin ve olgun davranışlara ittiğini kendimiz de deneyebiliriz. Abdestli halimizle abdestsiz halimizi karşılaştırıp bu gerçeği görebiliriz. Abdestli insan daha ağırbaşlı davranır. O yüzden çok kişiler, abdestleri bozulunca hemen yenileyerek, hep abdestli dururlar.

Bize hem maddi yönden hem de manevi bakımdan oldukça faydalı olan, üstelik kolaylıkları da bulunan abdesti e boy abdestini almakla bir yandan kendimize iyilik er, diğer yandan da Allah’ı hoşnut etmiş oluruz. Peygamberimizin bizlere bir müjdesi de var: Kim ki abdest alır, abdestini tamamlar, hatırına maddi
bir şey getirmeden iki rekât namaz kılarsa yeni doğmuş gibi bütün günahlardan sıyrılmış olur.”

Paylaş

Yorumlar