Dinimize Göre Nafaka Ne Durumda Verilir | Usulü Nedir?

0

Nafaka; kelime anlamı yeme-icme/ giyim kuşam vb. Temel ihtiyaçların giderilmesi için verilen paradır. Rabbimiz nafaka ile ilgili Talak suresinde ” Durumu iyi, imkanı geniş olan, durumuna ve imkanına göre nafaka versin” buyurmuştur.

Dinimiz nafakayı 3 durumda uygun bulmuştur.
*Akrabalık bağı
*Mülkiyet ve
*Evlilik

Bazı âlimler; boşanma sırasında kadının durumu çok iyi olsa bile erkeğin kadına nafaka vermesinin caiz olduğunu savunmuştur.

Dinimize göre hangi durumlarda nafaka vermek caizdir?

Öncelikle erkek ve kadının evlilik durumunun olması, nafakayı verebilecek mala sahip olması,ve kadının nafakayı alabilecek aklı-balig olması.

Ayrıca dinimiz erkeklerin nafaka ödemesi ile ilgili de kocanın yaşı küçük olsada akıl sağlığı yerindeyse nafakayı ödemesinin caiz olduğunu savunmuştur.

Erkek, kazancına,kârına ve maddi imkan gücüne göre kadının temel yaşam masraflarını karşılaması dinen uygundur. Nafaka verilirken ölçülü olunmalı,erkek eşine Kendi maddi imkanı ölçüsünde nafaka ödemelidir.

Özellikle çağımızın israf dünyasında, erkek nasılki israfa varmadan harcamalarını yapıp eşinin nafakasını karşılamak zorundaysa ,kadında aynı şekilde israfa varmamalı her gördüğünü istememesi nafakanın dinen ölçüsü olmuştur.

 

DİNİMİZDE AİLENİN ÖNEMİ NEDİR?

Paylaş

Yorumlar