Dinimizde Zekat Vermek Yeri Nedir

0

Dinimizde Zekat

Zekat , kelime anlamı bereket,bolluk,ve aslında rızkın artması büyümesi anlamına gelir,çünkü zekat kişinin elindeki malın daha da artmasına ve bereketli olmasına delalet eder. Dinimize göre kisinin kendi malından belirli bir kısmını ihtiyaç sahiplerine dağıtmasıdır. Ve zekat vermek bir çok hadiste belirtilmiş hatta dininin ilk temel kuralı olan namaz ibadeti ile beraber emir edilmiştir. Bakara suresinde 2/43 ” namazı kılın, zekatı verin. Diye emir olunmuştur.

 

Zekat vermek esasen fakirlerin, zenginlerin malları üzerinde ki kendi hakkıdır. Bunu bilen durumu iyi olan kişiler,yoksul kesime minnet etmeli hatta ve hatta yoksul kişi sayesinde böyle bir sevaba erişme imkanı sağladığı için ona dua bile etmelidir. Çünkü zekat yoksul ile zenginin arasındaki bağdır,et ve tırnak gibidir ikisi arasında Bağları kuvvetlendirir.

Yani müslüman bir kişi, kendi temel yaşam ihtiyaçlarını karşıladığı halde ihtiyaci olmadan kendisine israf etmemeli kendi malının üçte biri oranında dağıtmalıdır. Böylece yoksul kesim ile zengin kesim arasındaki uçurum engellenmiş olur

Paylaş

Yorumlar