Dinimizde Yolcular ve Hastalar Nasıl Oruç Tutabilirler

0

Özür Hallerinde Oruç
Dinimiz İslam her yönüyle  kolaylık  getiren bir dindir. Yüce Mevlamız, için kolaylık diler.
Bizleri yerine getiremeyeceğimiz sorumluluklar ile mükellef  kılmaz. İnsanın güç yetiremeyeceğimiz  durumları bizden istemez.  Cenab-ı Allah ( c.c.) Ramazan orucunu tutmakta zorlanabileceğimiz durumlar için de bize bazı kolaylıklar sağlamıştır. Bu hallerden biri yolculuk halidir.
Yolculukta Oruç

Yolculuk için en az On beş gün kalmak isteyen kişi, en az 90 kilometre uzaklıktaki bir yere giderse o kişi seferi  olarak kabul edilir. Yolculuğa çıkanların, bazı zorluklar sebebiyle seferi olanlar, oruç tutup tutmama konusundaserbest bırakılmış tırlar.  Şayet herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya gelmeyeceklerse yolculuk sırasında oruç tutması daha uygun görülmüştür.

Ramazanda oruç mazeretlerinden diğeri ise hastalık halidir.

Oruç tuttuğunda hastalığı sebebiyle sıkıntıya düşecekse   o kişilerde oruç tutmayabilirler. Tutamadıkları  oruçlarını günlerini  sayar iyileştikten sonra kazasını yaparlar.
Hiç iyileşme ümidi olmayan hastalar ise tutmadıkları gün sayısınca fidyesini verirler.  Eğer oruç tutamayacak kadar  ihtiyarlaşmış yaşlı olan kişiler de tutmadıkları her gün için fidyesini verirler.

Kefaret Orucu
Ramazan-ı şerif  ayında orucuna niyet ettikten sonra  hiç bir mazereti yokken  eğer orucunu bozarsa  Ramazan ayı çıktıktan sonra kefaret ödemesi gerekiyor. Ve  bozduğu 1 gün orucu da kaza etmelidir.  Ramazanda orucun kefareti  ya köle azat edecek. Öyle bir imkan yoksa aralıksız olarak iki ay ardı ardına  60 gün oruç tutması gerekiyor.  Bayanlar özel hallerinde  hayız ve nifas gibi  kefaret orucunun temizlendikten sonra yeniden niyet edilerek orucunun hangi günde kalmışsa o  yerden devam eder. Eğer ki buna yapamıyorsa 60 fakiri doyurmalıdır.

 

Konuyla İlgili Ayetler

Bakara Suresi, 184. ayette Cenab-ı Allah  “…Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (örneğin fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.”

Kur’an’dan Bize  Bakara Suresi, 185.  ayette  Yüce Mevlamız şöyle buyuruyor:  “…Kim o anda hasta veya yolcu olursa <tutamadığı günler sayısınca< başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez.”

 

Paylaş

Yorumlar