Dinimizde Yemek Yeme Adabı ve Sofra Düzeni Nasıldır?

0

Yemeğe başlamazdan önce sofranın temiz örtüler, peçetelerle, gerektiğinde ortaya konulmuş bir çiçekle süslenmesi gönül açıcılık ve ruhu ferahtaltıcılık yönünden çok iyi olur. Özellikle dâvet sofraları çok itinalı olmalıdır. Peçeteler boyuna, yakaya iliştirilmez, aksine iyice açılarak diz üstüne konulurlar. Dinimizin emirleri ve günümüzün yemek adâbını da göz önüne alarak sofrada nasıl davranmamız gerektiğini kısa kısa maddelendirelim:

Yemekten önce ve sonra ellerimizi yıkamalıyız. Bu sünnettir. Yemeğe Bismillâh diyerek başlamalı, bitirince de El elhamdülillah demeliyiz.

Yemeği önümüzden yemeliyiz. Ev Sahibi başlamadan yemeğe başlamayız.

Çorba içerken üflenmez, ses çıkararak içilmez, kaşık yalanmaz ve emilmez. Yemek sağ elle yenir. Peygamberimiz bu hususun üzerinde israrla durmuştur.

Kemikleri emmek ve elle tutmak görgüye sığmaz.

Yemeğin suyuna ekmeği elimizle değil, çatalın ucuna takarak batırmah ve tabağı yerden kaldırmamalıyız. Büyük lokma almak ve iyice çiğnemeden yutmak doğru değildir. Bir lokmayı yutmadan, ikincisi alınmaz.

Ağzımızda lokma varken asla konuşulmaz.

Yemeği soğutmak için üzerine üflemek hem ayıptır, hem günah.

Suyu içmeden bardağa bakmalıyız. Su içerken başımızı iyice arkaya atıp, bardağı burnumuza sokmamız iyi değildir. Üç solukla içmek sünnettir. Fakat bardağın içine nefes verilmez.

Başkalarını tiksindirecek söz ve harekette bulunmak çok çirkin bir davranıştır. Başkasının lokmasına ve yedi iğne asla bakılmaz.

Paylaş

Yorumlar