Dinimizde Sarhoş Edici Şeyler İçmenin Cezası ve Hükmü

0

Dinimizde Sarhoş Edici Şeyler İçmenin Cezası ve Hükmü ; Hamr içmek harâmdır. Hamrdan maksâd, ister üzüm suyundan yapılmış olsun, ister başka bir şeyden yapılmış olsun sarhoş edici her sıvı şeydir.

 

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır «Ey îmân edenler, içki, kumar, (tapmaya mahsûs) dikili taşlar, fal okları ancak şeytan’ın amelinden birer murdardır. Onun için bunlar dan kaçının» (Maide süresi; ayet: 90).

 

Rasulullah (S.A.V.) de söyle buyurmaktadır:

«Her sarhoş edici hamrdır ve her sarhoş edici harâmdır. Her kim dünyada hamr içer ve ona müdavim olarak ölürse, Ahiret’te onu icemez» (Buhari Müslim ),

İçkiyi içerek tedavi olmak haramdır. Şayed bir ilaçta alkol bulunur ve kullanılan bir ilaç olup onun yerini tutacak başka bir ilde yoksa, o zaman onunla tedavi caiz olur. Sair necis şeyler de, şayed onların yerini alacak başka bir ilaç yoksa onlarla tedavi caizdir.

Susuzluktan dolayı içki içmek caiz değildir. Çünkü susuzluğu gidermediği gibi aksine arttırır da. Ancak lokma boğazda kalır ve boğulma tehlikesi olup içecek başka birşey bulunmadığı takdirde zaruretten dolayı lokmayı indirecek miktar içilebilir.

İçki içenin erkek olsun, kadın olsun, hür ise cezâsı kırk değnektir. Çünkü Rasûlüllah (S.A.V.) içki içmekten dolayı hurma ağacı dalları ve ayakkabılarla kırk celde dövmeyi emretmiştir. Köle içecek olursa, kendisine yirmi değnek vurulur. Ancak diğer üç Mezheb’e göre, içki içenin cezâsı; hür için seksen değnek ve köle için kırk değnektir. Bizde de, Devlet Başkanı ta’zir cezâsı olarak; hür için cezâyı seksene ve köle için yirmiden kırka çıkarabilir.

 

Eroin, afyon ve benzeri akli uyuşturan otların hepsi harâmdır. Ancak bunları kullanana had cezâsı uygulanmayıp, bu çirkin alışkanlıklardan meneden ta’zir cezâsı uygulanır. Bunlardan sıvılaştırılan maddeler, içki kadar etkili olmadıkça, onlarda da had cezâsı yoktur. Ancak içki kadar alkolü fazla olursa, onlar da içki gibi değerlendirilir.

Ameliyat ve benzeri tibbi müdaheleler için uyuşturucu maddeleri zerketmek veya yemekte bir mahzûr yoktur. Ancak böyle bir iş için içki içirmek haramdır.

Kan, yılan eti, sidik ve içkiye bulaşmış mâcũnu ele alıp dokunmak haramdır.

Paylaş

Yorumlar