Dinimizde Özel Hallerinde Kadınlar ve Oruç

0

Ramazan şerif ayında özel durumlarda olan kadınlar oruçlarını  yiyip  içmesinde hiç bir sakınca yoktur. ramazan geçtikten sonra tutmadıkları oruçları kaza eder.

 

Kadınlar hayız ve nifas durumlarında oruç tutabilirler mi?

Bu konuyla alakalı  Hz. Muhammed  sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: Kadınlar hayız ve nifas hallerinde oruç tutmazlar. buyuruyor Efendimiz.  (Buhari, Hayz, 1; Müslim, Hayz,14, 15).  sonradan tutamadıkları oruçlarını sayısını not alıp kaza ederler. Bu konuda  islam alimleri görüş birliği içindedirler.

 

 Oruçlu iken hayız, adet gören kadın yiyip  içmesinde bir sakınca var mı?

Ramazan şerif ayında özel durumlarda olan kadınların  oruçları bozulmuştur.  Bu durumda  yiyip  içmesinde hiç bir sakınca yoktur.  Şu da var ki  diğer oruç tutanlara karşı saygı amacıyla  yiyip içmesini gizli  bir şekilde yapması daha da iyi olur.

 

İmsak vaktinden sonra adet hali biten kadın oruç tutabilir mi?

İmsak vaktinden sonra adet hali sona eren bir kadın, o gün hiçbir şey yiyip içmese bile, orucu sahih olmaz. Ama o gün gizli yiyip  içer. Ramazan ayı geçtikten  sonra  tutmadığı orucunu kaza eder.

 

Kadınlar Ramazan şerif ayında adet geciktirici hap kullanmaları caiz midir? Birde  kullandığı ilaç  nedeniyle adeti geciken bir kadının tuttuğu oruçlar kabul olur mu

Adeti geciktirici ilaç kullanıldığında eğer ilacın etkisi ile de olsa, akıntı olmadıkça ay hâli vuku bulmuş olmayacağından tutuğu oruç geçerli olur. Orucun aksamaması için adet geciktirici ilaçlar kullanmak caizdir.Ama hayız kanı ile vücutta biriken zararlı maddeler dışarı atılması gerekir. Kendi sağlığı bakımından adet geciktirmek için alınan ilaçlar pek tavsiye edilmiyor.

Paylaş

Yorumlar