Dinimizde Oruç Ve Önemi | Kimler Oruç Tutabilir

0

Dinimizde Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç dinimizin temel ibadetlerinden birisidir aynı zamanda en çok sevabı olduğu bilinir. Oruç ibadeti her ibadetin temelinde vakıf olduğu gibi oruç ibadetinin de temelinde Rabbimizin rızasını almak ve onun içerinde sonsuz ırmaklar barındırdığı cennetine layık olmak için yapılir ve çok önemli bir ibadettir.
Hatta Peygamber Efendimiz oruç tutan insanın ağız kokusunun, Allah katında misk kokusundan daha hoş olduğunu buyurmus orucun kulu Allah’a yaklaştıran büyük bır ibadet olduğunu belirtmiştir .

Oruç tutan bir insan nefsinin isteklerini dinlemez,esasen bir irade eğitiminden geçer. Açlık ve susuzluk gibi belirli nimetlerden uzak kalmanin verdiği güçlüğe karşı bir sabır sınavı verir. Ve aslında oruç tutan bir insan kendisinin aslında ihtiyacı olmadığı halde yapmış olduğu aşırılıklarin (yemek yemek,içmek,nefsine göre davrandığı herşey) daha fazla ihtiyacı olan kişilerin halinden anlar ve kendi istek ve zevklerinin önüne geçmeye çalışır.
Oruç bizleri Rabbimizin verdiği nimetlere karşı şükür etmemizi sağlar gunahtan alıkoyar irade hakimiyeti sağlar. Çünkü insan aç ve susuz kaldığında Rabbinin kendisine gönderdiği nimetlerin değerini daha iyi anlar.

Oruçlunun Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Yazımızı İnceleyebilirisniz 

Oruçlunun Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 

Oruç ancak samimiyetle içten söylenilen bir niyetle yapılan bir ibadettir. Örneğin samimiyet ile ibadet yapmayan oruçlu olduğunu söyleyip ama oruç tutmayan birisi yalan söyleyebilir. Ancak orucunu kalpten tutan bir insan onu Rabbi için tutar çünkü o insan vicdani ile başbaşadir.

Orucun farz olması için öncelikle müslüman olmak , oruç tutabilecek aklı olgunluğa erişmek (ergenlik çağı) oruç tutmaya gücü yetmek.

Paylaş

Yorumlar