Dinimizde Namazın Rükünleri Ve Şartları Sırasıyla

0

 

Dinimizde Namazın Rükünleri Ve Şartları Sırasıyla

İbadetlerin başında  önemli olan namaz bu önemli ibadet için önce bazı hazırlıklar yapmamız ve şartları yerine getirmemiz gerekir.  Buna namazın şartları  denir. Namaz kılarken de yerine getirmemiz gereken şartlar vardır. Bunlara ise namazın rükünleri denir. Bunlardan birisi eksik olduğunda namazımızı yerine getirmiş olmayız.

 

Namazın Şartları
1. Hadesten Taharet: Namaz kılacak bir kimsenin, dini manada kirlilik olarak kabul edilen durumlardan arınması demektir. Abdest ve gusül alarak bu temizliği bu halden çıkar.
2. Necasetten Taharet: Namaz kıldığımız vakit bedenimizi, giysimizi ve namaz kılacağımız yerin temiz olması
3. Setr-i Avret: Namazda vücudun gösterilmemesi gereken mahrem yerleri  örtmemiz gerekir. Erkekler, göbek ile diz kapağı arasını kapatmalıdır. Kadınlar ise yüz, el ve ayakları hariç tüm bedenini  kapatırlar.
4. İstikbali Kıble: Namaz kılmak için kıblemiz olan Kabe’ye doğru durmak.  Namaz kılarken  yüzümüzü Kabe`ye yönelttiğimiz için Kabe’ye “Kıble” denmiştir.
5. Vakit: Her namaz vakti için ezan okunur. Bizde her namaz vakti girdiğinde vaktine göre kılmalıyız.

6. Niyet:Kıldığımız namazın hangi namaz olduğunun farkında olmak, yani kıldığı namazın hangi namaz olduğunu bilmek.

Namazın Rükünleri
1. İftitah Tekbiri: Namaza başlarken “Allahu Ekber” (Allah en büyüktür) diyerek yapılır.
2. Kıyam: Namaza kılarken ayakta durmamızdır. Bir özrü  bulunmadığı sürece mükellefin farz ve vacip olan namazları ayakta kılması da farzdır. Nafile  olan namazları  ayakta kılması şart değildir, oturarak da kılabilir, ama  sevabı azalır.

3. Kıraat: Kıyamda iken Kur’an’dan birkaç ayet yada bir sure okunması demektir.
4. Rükü: eğilmek demektir. Namazda ellerimizi dizimize koyarak eğilmemizdir. Yüce Allah (celle celaluhu) büyüklüğünü kabul eder ve huzurunda eğiliriz.
5. Sücüd: Namazın her rekatında  Yüce Allah’ın huzurunda iki kez yere kapanmaktır. Alınla birlikte burnuda yere değmesi, ellerin de yere konması vaciptir.

6. Kade-i Ahira: Namazımızın sonunda tahiyyat ( ettehiyyatü) duasını okuyacak kadar oturma mızdır.

Paylaş

Yorumlar