Dinimizde Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

0

Dinimizde hamile olan kadınlar orucun kendilerine farz olup olmadığını merak içindeler. Bu soru hakkında Diyanet işleri başkanlığına Hamilelikte kadınlar oruç tutulabilir mi? 

 

Ramazan-ı şerif ayı gelmesi ile beraber oruç ile ilgili birçok  kafalara bir çok soru işareti oluyor. İslam aleminin  Ramazan ayı boyunca gündelik yaşantısında karşılaştıkları durumlarda oruca ziyan  olmaması ve ya nasıl davranılması gerektiği  hakkında Diyanet işleri başkanlığına  soruyor.  Çocuk bekleyen kadınlar Diyanet fetva hattına yönelttikleri  sorulan soruların ilki  Hamileler  oruç tutulabilir mi? sorusu oluyor. Bu soruya Diyanet işleri başkanlığının cevabı şöyledir.

Hamile  kadınlar oruç tutulabilir mi?

Ramazan şerif ayında oruç tutarken zorlandıkları için geçerli sebeplerden biri de hamilelik yada çocuk emzirme dönemidir. Hamile  olan bayanlar, kendisine yada bebeklerine bir zarar gelmesinden çekinenler  oruç tutmayabilirler. Çocuk emziren bayanlar sütlerinin kesilmesi  ve bebeklerinin  zarar görebileceği halinde  onlarda oruç  tutmayabilirler. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu duruma müsade etmiştir. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları için, onlara bu ruhsatı verilen hadisler de bulunmaktadır. Eğer kendisi oruca  dayanabilir  yada  çocuk da etkilenmeyecek ise gebelik halinde ve çocuk emziren anne oruç tutabilir. Ama yinede uzman bir doktordan fikir alması  uygun olacaktır. Gebelik  ve çocuk emzirme gibi mazeretlerden dolayı ramazan orucunu tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçları şartların uygun olduğu başka zamanda tutmadıkları bu oruçlarını kaza ederler.

Konuyla alakalı  Hadiste Enes ibn Malik el-Ka’bi (ra.anh)şöyle nakledilmiştir. Peygamber Efendimiz  (sav) şöyle buyuruyor: <Şüphesiz ki Allah Teala yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır.<(Ebu Davud, Savm: 44)

Paylaş

Yorumlar