Dinimizde Görünmeyen Varlıklar Nelerdir | Niçin Yaratılmıştır

0

Dinimizde var olduğunu bildiğimiz ancak gözümüzle görmediğimiz 3 varlık vardır. Melekler/ cinler/ şeytan. Melekler konusunu daha önceki yazımızda anlattık bu yazımızda cinleri ve şeytanları anlatacağız.

 

1-) Cinler; Cinler, ateşten yaratılan,her şekle giren, duyu organlarımız ile fark edemediğimiz gizli varlıklardır. Bizler cinlerin varlığını Kur’an ı Kerimden bilmekteyiz. Her canlının nasıl ki kendine göre özellikleri varsa cinlerinde vardır. Mesela cinler çok hızlı hareket eden, kısa sürede çok uzun mesafelere giden varlıklar olarak tasvir edilir.
Cinlerin nasıl ortaya çıktığını bizler Rahman süresinden anlamaktayız.

Rahman suresinde cinlerin yaratılışı ile ilgili;

” Cinlerin atasını saf, katıksız bir ateşten yarattı” buyurulmuştur. Kuranı kerimin bir başka ayetinde ise cinlerin yaradılış amacının insanlarla aynı amaçla olduğunu , cinlerin de Allah’a karşı sorumlulukları olduğu, Rabbimizin emir ve yasakları cinler içinde geçerli olduğu anlatılır.

Zariyat süresi;
” İnsanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” (Zariyat süresi 56)

Şunu da belirtmek gerekir ki hiç kimsenin başına Allah izin vermediği sürece zarar gelmez, bundan dolayı cinlerden korkmamak lazımdır. Yinede insan kendini güvende hissetmek istiyorsa Kur’an ı Kerim de Nas ve Felak suresini okuyabilir.

2-) Şeytan; kelime anlamı kovulmuş, uzak tutulan demektir. Şeytan isminin kökeni Yüce Allah’ın Ademe secde edin emrine karşı gelindiği için cennetten ve Allah’ın huzurundan kovulması üzerine verilmiştir. Kehf suresi bu konu ile ilgili;

Meleklere Ademe secde edin dedik,ancak şeytan dışında hepsi secde etti, şeytan ise kaçındı,inkar etti ve büyüklük tasladi buyurulur. (Kefh süresi/50)

Şeytan kendisinin ateşten, Hz. Adem’in de topraktan yaratıldığını söylemiş ateşi topraktan üstün görmüştür. Yüce Allah’a isyan etmiş ve bu hadise Kur’an ı kerim de şöyle anlatılır;

” Benden üstün kıldığını görüyor musun? Eğer bana kıyamet gününe kadar müsade edersen onun soyunu komple emirim altına alırım” (İsra suresi/62)

Şeytan, Allahu Teala dan süre istemiş insanları aldatarak, kötülüğe sevk edeceğini söylüyor. Her müslümanın şuna kalben inanması gerekir
Şeytan kimseye zorla kötülük yaptırmaz, ancak insanları kötülüğe çağırır bundan dolayı nefsimize dikkat etmek gerekir.

Peygamber efendimiz (s.a.v)

” Kim içinde iyiliğe çağıran bir ses duyarsa bilsin ki o meleğin sesidir, hemen ona uysun. Ancak kim içinde kötülüğa çağıran bir ses duyarsa hemen oradan gitsin ve Allah’a sığınsın” buyurmuştur. Yahu İnsanların kalbinde bazı istekler meydana gelir iyi olanı melekten, kötü olanı ise şeytandan gelir. Şeytan insanlara hep vesvese verir.

Kur’an ı Kerim bizleri şeytanın kötülüklerinden karşı açık bir şekilde uyarmıştır.

” Şeytan aranıza kin ve düşmanlık sokmak ister ve sizi Allah’ı anmaktan,namaz kılmaktan alıkoymaya çalışır. Artık vazgeçersiniz değil mi ? (Maide suresi/91)

Bir başka ayette;

” Muhakkak ki takva sahipleri şeytanın vesvesesine uğrayınca iyice düşünür,ve gerçeği görürler” (A’raf süresi/201)

Bir başka Ayette ise bizzat Rabbimiz bizi uyarır ve;

” Ey iman edenler! Şeytana uymayın, kim şeytana uyarsa bilsin ki şeytan ona kötülüğü emreder. Eğer Allah’ın sizlerin üzerinde Rahmeti olmasaydı hiç biriniz ebediyen temiz çıkmazdı. Ancak Allah dilediğini temiz çıkarır o hakkıyla işitendir ve hakkıyla bilendir” (Nur suresi/21

Yani kısaca Rabbimiz bizleri imtihan eder, hangimizin daha iyi bir kul olduğunu hangimizin daha iyi amel işleyeceğini görmek ister. Bizlere düşen görev Rabbimizin emir ve yasaklarına uyumak Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetlerinden dışarı çıkmamaktadır.

Paylaş

Yorumlar