Dinimizde Anne ve Babanın Çocuklarına Karşı Görevleri

0

Anne ve Babanın Çocuklarına Karşı Görevleri

Anne ve babanın görevi, yalnız dünyaya çocuk getirmek değildir. Çocuklarının içinde bulunduğu topluma ve insanlığa en faydalı bir kişi olmalarına çalışmaları gerekir. Çocukların insanlığa faydalı olarak yetişmeleri için en büyük faktör, anne ile baba olduğu gibi, insanlığa karşı zararlı kişiler olmalarında da yine onlar sebep olabilirler. Çünkü çocukların iyi veya kötü olmaları, daha çok aldıkları terbiyeye bağlıdır. Bunun için Peygamberimiz: “Çocuklarınıza iyi bakınız. Onları güzel terbiye ediniz” demiş. tir.
Aile, her şeyden önce çocuklarına sağlam bir iman, kuvvetli bir inanç vermelidir. Bu eğitimde, çocukların yaşları ve kabiliyetleri dikkate alınmalıdır. Akıl ve mantığın kabul etmediği yanlış inanç ve düşüncelerden çocuğu uzak tutmalıdır. Çocuklara sağlığını korumak, temizliğe dikkat etmek alışkanlığı kazandırılmalıdır. Sağlıklı olabilmeleri için, temiz olmalarının gerekli olduğu anlatılmalıdır.
Çocuklara küçükten iyi alışkanlıklar kazandırmak gerekir. Çocuklar vaktinde yemek yemeyi, zamanında uyumayı, erken kalkmayı ailede öğrenirler. Aile çocuklarını küçükken ev işlerinde çalışmaya alıştırdığı gibi, okul çağında da bir program dahilinde düzenli ve sürekli çalışma alışkanlığı vermelidir. | Aile, çocuklarının nazik ve terbiyeli olmalarına çok dikkat etmelidir. Bunun için önce anne ve baba ev içinde cocuğa iyi örnek olmalıdır. Onlara kötü örnek olacak hareket ve sözlerden kaçınmak gerekir.
Aile beslenme, giyinme ve diğer konularda çocukları arasında eşitliğe dikkat etmelidir. Çocuklara beddua etmemelidir. Daima iyiliklerini isteyerek, daha mutlu yaşamaları için hayır duada bulunmalıdır. Peygamberimiz: “Hiçbir baba çocuğuna güzel veden daha üstün bir hediye vermiş olamaz” diyor

Paylaş

Yorumlar