Cünüp İken Birşey Yiyip İçilir mi?

0

Cünüp iken birşey yiyip içilir mi?  Cünüp iken kadın yada erkek olsun farketmez  kişi  ellerini yıkamadan ve ağzını su ile  çalkalamadan bir şey yiyip içmesi  hoş karşılanmaz yani mekruhtur. Mümkünatı varsa bir şey yiyip içmeden ilk olarak  eli ve ağzı yıkamaktır.

 

 

Hz. Muhammed (sav) nasıl gusül abdest alırdı

 

Hz. Aişe (ra.anha)’dan şöyle rivâyet edilmiştir:
Resulü Ekrem (sav) cünüplükten kurtulmak için yıkandıkları zaman önce ellerini yıkamakla başlarlardı. Sonra namaz için abdest alır gibi abdest alırlardı. Sonra parmaklarını saçlarının arasına sokup diplerini hilallardı. Sonra başlarının üzerine elleriyle üç avuç su dökerler, ondan sonra da bedenlerine su dökerek suyu vücutlarının her tarafına ulaştırırlardı.” (Buhari, Gusül, 1)

Hz. Muhammed  (sav) Eşi  Hz. Meymüne (ra.anha)’dan şöyle rivayet edilmiştir: “Peygamberimiz (sav) namaza abdest alır gibi abdestlerini aldılar, yalnız ayaklarını yıkamadılar. Bacak aralarını ve oralara isâbet eden yıkanacak şeyleri de yıkadılar. Sonra kendi  üzerlerine su döktüler. Sonra durdukları yerden biraz geri çekildiler ve ayaklarını yıkadılar.  (Buhari, Gusül, 1)

 

Hz. Aişe validemiz (ra.anha) şöyle buyurur: Hz. Muhammed  (sav) cenâbetten (çıkmak için) yıkanacakları vakit evvela ellerini yıkar ve namaz abdesti gibi abdest alırlardı. Sonra gusle başlarlardı. Sonra saçlarını elleriyle hilallardı. Nihâyet derisinin iyice ıslandığına kanâat getirince başlarının üzerine üç kere su dökerlerdi, sonra da bütün
vücutlarını yıkarlardı.” (Buhâri, Gusül, 15)

 

Kişi Eşiyle birlikte gusül abdesti alabilir mi?

 

Hz. Aişe  Validemiz (ra.anha) şöyle buyurur:  Hz. Muhammed (sav) Efendimiz’le ben bir kaptan guslederdik. Bu kap da Ferak denilen bir kap idi.” (Buhari, Gusül, 2) Ferak, takriben 9 litre su alan bir kaptır. Kişi, hanımıyla birlikte aynı kaptan gusül abdesti alabilir.

Paylaş

Yorumlar