Cuma Namazı nedir? Kılınışı hakkında Bilgi

0

Cuma Namazı nedir? Kılınışı hakkında Bilgi

Cuma, Müminlerin haftalık toplu ibadet günüdür. Cuma namazı, Müminlerin için bir bayram günü gibidir.  Bu gün temizliğimize ve ibadetlerimize daha çok özen duymalıyız. Cuma namazı, Müslümanlara  farzdır. Cuma günü, öğle
namazı vaktinde Cuma namazı, ardından öğle namazı kılınır.

Cuma namazı 10 rekâttır. Bunun 4’ü ilk sünnet, 2’si farz, 4’ü  ise son sünnettir. Cumanın ilk sünnetini herkes tek başına kılar arkasından camide iç ezan okunur. Sonra hoca hutbe okur. Hutbe okunurken  sessizce dinlenilir.  Hutbe  sona erince kamet getirilir.  Ardından cumanın farzı cemaatle kılınır.  Cumanın son 4  sünnetini tekrardan herkes tek başına kılarlar. Cuma namazı bu  şekilde biter.

 Bir Ayet

Kur’an’dan Bize  Yüce Allah  Cuma süresi  9,10. ayette “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah (celle celaluhu)zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.”

Bir Hadis

Hz. Muhammed  sallallahu aleyhi ve sellem  bizlere şöyle buyuruyor: “Allah’ın günahları ne ile sildiğini size haber vereyim mi?” Dedi.  Etrafındakiler: “Evet Ya Rasülullah!” dediler.  şöyle buyurdu: “Her türlü zorluklara rağmen abdesti en güzel şekliyle almak, Mescitlere namaz kılmak için giderken adımları çoğaltmak, bir namazdan sonra diğer namazı kılmak için büyük bir arzuyla beklemek. İşte tüm bunlar, sizin ibadetler konusunda en büyük mücadelenizdir.”

 

Hutbe;  Cuma ve bayram namazlarında imamın dua okuması ve Müslümanlara öğüt vermesi demektir.

Cuma Nedir?

Cuma, her hafta müminleri bir araya toplayan bir bayramdır.

Cuma; kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışmadır.

Cuma; günahlarımızdan temizlenmedir.

Cuma;hutbesi ile bildiklerimizi hatırlatan, bilmediklerimizi öğretendir.

Cuma;  Huzurdur, berekettir ve duadır.

Cuma,;duaların kabul geri çevrilmeyen vakitlerdir.

Cuma;daha iyi bir Müslüman olma yolunda gösterdiğimiz çabadır.

 

 

Paylaş

Yorumlar