Cuma namazı nasıl kılınır | Kimlere farzdır | Cuma namazı rekat sayısı kaçtır

0

Cuma, Müslümanların bir Bayram günüdür. Mübarek bir gündür. Bu mübarek günde Müslümanlar camilerde toplanır,önce hutbeleri dinleyerek bilgi edinirler sonra da tüm cemaat hep beraber namaza durur. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki cuma namazı akıllı,ve ergenlik çağına gelmiş, hür olan her erkeğe farzdır.

 

Cuma Namazının Farz olmasının Şartları nelerdir?

 

1-) Erkek olmak (kadınlara farz değildir)

2-) özgür olmak( kölelere farz değildir)

3-) Sağlıklı olmak

Bu sağlıklı olmak konusunu açmak gerekirse
Öncelikle cuma namazına gidemeyecek derecede hasta olan kişilere cuma farz değildir.yurumeye dermanı olmayan çok yaşlı kimselere de farz değildir. Görme engelli olan birisi mesela yanında kendisini camiye götürecek birisi varsa farzdır. Ancak camiye götürecek birisi yoksa farz değildir.

Aynı zamanda cuma günü temizlenmek,temiz kıyafetler giymek,güzel kokular sürmek, tırnakları kesmek birer sunnettir. Ezan okunduktan sonra namaz bitene kadar cuma namazı farz olan kişilerin alışveriş yapmasi haramdır. Cuma günü çokça salavat getirmek, sadaka vermek,aile büyüklerini ziyaret etmek de sünnettir.

Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı tam öğle namazının vaktidir. Önce minarede ezan okunur ve cemaat Allah’ın huzuruna çağırılır.

Cuma namazı 10 rekattır. Dördü ilk sünnet,ikisi farz ve dördü de son sünnettir.ilk dört rekatlik sünneti aynı öğlen namazının sünneti gibidir.

Sonra hutbeden önce iç ezan okunur,imam hutbe okur,hutbeden sonra kamet getirilir ve burda imama uyularak farzı kılınır. Ardından da dört rekat son sünnet kılınır. Ve cuma namazı tamamlanmış olunur

Cuma namazında , imamın okuduğu hutbeyi dinlemek farzdır. Her müslüman okunacak hutbeden kendisine fayda sağlamalı okunan hutbeden birşey öğrenmelidir. Onun için hutbe okunurken sessiz okunmalı, kimseye rahatsızlık vermeden imamı dinlemelidir.

 

Cuma namazı şart mıdır? Cuma namazının şartları nelerdir

Cuma namazı şart mıdır? Cuma namazının şartları nelerdir

Evde cuma namazı kılınır mı? Cuma Namazı en az kaç kişiyle kılınır

 

Evde cuma namazı kılınır mı? Cuma Namazı en az kaç kişiyle kılınır

Paylaş

Yorumlar