Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır?

0

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma günü Cuma namazının vakti girince ezan okunur.  Camiye gider önce tek başımıza Cuma namazının dört rekat sünnetini kılarız. Cuma namazının sünneti tıpkı öğlen namazının sünneti gibidir. Yalnız  “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz.

Ondan sonra caminin içinde ikinci bir ezan daha okunur. Ezan okunurken hatip, minber adı verilen yüksek bir yere çıkarak öğütlerde bulunur. Buna hutbe adi verilir.

Hatip hutbeyi bitirdikten sonra çıktığı minberden aşağı iner. Müezzin kâmet getirirken biz de ayağa kalkıp düzgün bir sıra halinde imamın arkasında diziliriz. “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının iki rekat farzını kılmaya, uydum imama.” diye niyet ederiz. İmamla birlikte topluca Cuma namazının farzını kılarız. Bu iki rekat farzdan sonra “Niyet ettim Cuma namazının son sünnetini kılmaya” diye niyet ederek dört rekat sünnet kılarız.

Bundan sonra “Niyet ettim kılınmamış en son öğle namazını kılmaya” diye niyet ederek dört “Niyet ettim vaktin sünnetini kılmaya” diyerek iki rekat namaz daha kılarız. Böylece Cuma namazını tamamlamış oluruz.

Cuma Namazının Önemi

Müslümanlar haftada bir gün de olsa bir araya gelerek topluca Allah’a ibadet eder, O’nun buyruklarını öğrenir, Kur’an dinler. Böylece kalbleri huzurla dolar. Cuma gününü her Müslüman büyük bir sevinçle bekler. uma için hazırlık yapar. Yıkanıp en temiz elbiselerini giyerek camiye gider. Özürsüz olarak üç cuma namazını kılmayan bir kimse hakkında Peygamberimiz  şöyle buyuruyor:

“Özürsüz üç Cuma’yı terkeden kimsenin kalbini Allah mühürler.”

Paylaş

Yorumlar