Cuma Hutbesi | Peygamberimizin İlk Cuma Hutbesi

0

 Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in İlk Cuma Hutbesi 

Hamd Allah’a mahsustur. Ona hamd eder. O’ndan yardım dilerim. O’ndan günahlarımın affını ve beni doğru yoldan ayırmamasını dilerim. Ona iman ederim. Onu inkar etmem. Onu inkar edene düşman olurum. Her bakımdan ortağı olmayan tek Allah’dan başka tanrı olmadığına  Hz. Muhammedin Allah’ın kule ve Resul’u olduğuna şehadet ederim.

Yüce Allah, Resulüne peygamberlerinin arkasının kesildiği, ilmin azaldığı, insanların doğru yoldan saptığı, kıyamet gününün yaklaştığı bir zamanda insanlara doğru yolu gösterici olarak göndermiştir.

Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse, doğru yola girmiş olur. Kim Allah’a ve Resülune karşı çıkarsa suç işlemiş ve doğru yoldan sapmış olur. Size Allah’a karşı gelmekten sakınmanın tavsiye ederim. Müslümanın Müslümana yapacağı en hayırlı tavsiye, birbirlerini ahiret için hazırlanmaya teşvik etmeleri ve birbirlerine Allah’a asi olmaktan sakınmayı emretmeleridir.

Allah’ın haram kaldığı şeylere yaklaşmayın. Bu söylediklerimden daha güzel bir öğüt yoktur…

Kim Allah’la kendi arasında olan hususlarda gizli açık dürüst hareket ederse, bunu sadece Allah hoşnutluğunu düşünerek yaparsa, bu onun için dünyada  bir şeref ve ölümden sonra en çok muhtaç olacağı bir azıktır. 

Böyle yapmayanlar, âhirette amellerini görmek bile istemeyeceklerdir. Allah sizi kendisine asi olmaktan sakındırır. Allah kullarına karşı çok merhametlidir. Sözünde doğru olan, vaadini yerine getiren Allah, hiçbir sözünden ve vaadinden dönmez.

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

“Benim katımda hükümler değiştirilmez. Ben kullarıma zulmedici değilim. (Kaf, 50/29).

Gizli, açık, dünya ve ahirete ait işlerde Allah’a karşı gelmekten sakınınız. Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah onun hâtâlarını affeder. Ona büyük mükâfatlar verir. Allah’a karşı gelmekten sakınan büyük bir kazanç sağlamış olur.

Takva, kişiyi Allah’ın gazabından, cezasından ve hoşnutsuzluğundan korur…

Allah size kitabı olan Kur’ânı öğretti. İnananlar ve inkâr edenleri tesbit için doğru yolu gösterdi. Allah’ın size iyilikte bulunduğu gibi siz de iyilik yapın. Düşmanlarına düşman olun. Allah yolunda hakkıyla cihad edin. Allah, insanlar arasından sizi seçti ve size Müslüman ismini verdi. Allah’ın yardımı olmadan hiçbir şey yapılamaz. Öyleyse Allah’ı çok zikrediniz, gelecek için çalışınız. Allah insanlar üzerinde dilediği gibi hükümrândır. İnsanlar Allah’ın işine karışamazlar. Allah büyüktür. Yüce Allah’ın yardımı olmadan hiçbir kuvvet iş yapamaz,

 

Paylaş

Yorumlar