Çocuklarımızı Haramdan nasıl koruruz? Nasıl terbiye edilir

0

Çocuklarımızı Haramdan nasıl koruruz?

Kur’an ı kerim de kesinlikle ve net bir şekilde yasaklanan emirlere,işlere biz haram deriz. Peki bizler kendimizi olduğu kadar çocuklarımızı Haramdan nasıl koruruz?

Çocuklarımızı Haramdan nasıl koruruz? Çoçuklarımızı Nasıl terbiye edilir

Çocuklar daha belirli bir akıl erişkinliğine gelmeden önce dinimizin emir ve yasaklarından muaftır o yüzden daha erken yaşlarda çoğumuza dinimizi anlatmalıyız. Çünkü çocuk belirli bir yaşa kadar haram-helal kavramını kendisi kavrayamazsa daha sonraki yıllarda harama meyederse ve severse onu uzak tutmak çok Zor olur.

Bundan dolayı daha küçük yaştan itibaren yavaş yavaş yeme içme, süslenme, insanlara ilişkileri,giyim kuşam vb. Alanlarda bizlere düşen helal ve haramı çocuklara anlatmaktır. Çünkü çocuk belirli bir akil erişkinliğine eridiği zaman neyin günah,neyin kötü olduğunu neyi yaparsa Rabbimizin tarafından cezalandırılacağini yada neyi yaparsa Rabbimizin tarafından mükafatlandirilacagini bilirse günaha sırt döner ve haramdan sakınır.

Alimlerin çocuklar ile ilgili yazdığı eserlerde de anlaşılıyor ki ” çocuk her ne kadar mükellef olmasa bile dinimizin farzına, sünnetine alıştırmaları gerektiği eğer ki çocuk ilerde harama alışırsa bu durumun anne babası için helal olmayacağı kesin bir şekilde fikir birliğine varılarak ifade edilmiştir.

Paylaş

Yorumlar