Cilt bakımı, sağlığımız ve estetik görünümümüz açısından oldukça önem arz etmektedir. Günlük bakımımızı yaparken sağlıklı ve güzel bir cilde kavuşmak hepimizin arzusudur. Bu bakımdan temiz ve sağlıklı görünen bir cilt için doğal dengelendirme yapan ürünleri kullanmak cilt bakımının temel esasları arasındadır. Uygulamamız, doğal ürünler ile yapılan bir çok maske çeşidini barındırmaktadır. Bu doğal ürünlerle yapılan maskeler cildin sağlıklı ve estetik açısısından görünümüne büyük oranda katkı sağlamaktadır. Doğru nemlendirilmiş bir cilt; cilt tipinize uygun olan doğal maskeler, tonikler, peeling ve nemlendiriciler ile mümkündür. Ancak cilt bakımı yaparken bazen nem dengesini sağlamak amacıyla doğal maskelerin yanı sıra kozmetik mağazalarından temin edilen nemlendiriciler de kullanmamız olası bir durumdur. Bu nemlendiricilerin cilt bakımında önemi oldukça fazladır. Çünkü iyi nemlendirilmiş bir cildin sağladığı yararlar şunlardır;

Kuru ciltlerde pullanma ve dökülmelerin önüne geçer.

Yaşlanmaya karşı cilt kendini korur ve kırışıklık oluşumunu en aza indirir.

Ölü hücrelerin birbirine yapışmasını sağlayarak cildin yüzeyini pürüzsüzleştirir.

Ciltte nem dengesi sağlanacağından siyah nokta oluşumu azalır.

Cildin yüzeyine ince bir tabaka gibi yayılarak ciltteki nemin dışarı çıkmasına engel olur.

Nemlendirici kremleri cildimize sürerken nasıl uygulamalıyız?

Nemlendiriciden bir miktar parmak ucuna alınız ve öncelikle yukarı doğru hareketlerle dikey olarak sürünüz. Sürdüğünüz krem yüzün belirli bölgelerinde dağılım gösterdiği için parmak uçlarınız ile dairesel hareketler yaparak masaj yapınız. Göz çevresi ve göz altlarına nemlendirici krem uygulaması yaparken daha dikkatli bir şekilde uygulamayı yapınız. Mümkünse göz çevresi için ayrı bir nemlendirici krem uygulaması yapınız. Kullandığınız kremin yağlı olmamasına dikkat ediniz. Göz çevresinde ince ve hassas deri bulunmaktadır. Bu nedenle kırışıklık oluşumu bu bölgelerde daha çok elverişlidir. Göz çevresinde kırışıklık oluşumunu engellemek için yağsız kremleri tercih ediniz. Bu tarz kremler bu bölgelerde gerginlik yaratarak kırışıklık oluşumunu engeller. Göz çevresine nemlendirici krem uygulaması yaparken, parmak uçuna alınan nohut büyüklüğünde kremi küçük darbelerle göz çevrelerine dağınıtınız. Nemlendirici kremi uygularken kremi sürme yöntemimiz oldukça önemlidir. Doğru hareket ve yöntemlerle ciltte kan dolaşımını artırmamız mümkündür. Bu sayede kremin cilt üzerinde daha etkin hale gelmesi sağlanır. Yüz bölgesinde şakaklara krem sürerken göz hizasından saçlarınıza doğru masaj yaparak uygulamayı yapınız. Böylelikle yüz kaslarınız rahatlar ve cilt güzelliğiniz için doğru adımlar atmış olursunuz. Cildi nemlendirmek için ne kadar biliçli olursanız o kadar size faydası olacaktır. Cilt kendi halinde pürüzsüz, canlı ve esnektir. Ancak hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları gibi çevresel bir çok faktör cildin mat ve kötü gürünümüne sebep olmaktadır. Bu yüzden diş fırçalamayı hergün nasıl yapıyorsak cildi nemlendirmeyi de hergün yapmalıyız.

Nemlendiriciyi ne zaman kullanmalıyız?

 

Gündüz ve gece olmak üzere günde en az 2 kere uygulanmalıdır: Gündüzleri uygulanan nemlendirme işlemi sonrasında cilt dış faktörlere karşı daha dirençli hale gelir. Ayrıca gün boyu cildin nem dengesi sağlanmış olur ve nemlendirilmiş bir cilt, hava kirliliği ile cilde bulaşan mikropların cilt üzerinde barınmasına izin vermez. Gece yatmadan önce yaptığınız cilt bakımı sonrasında cildinize mutlaka nemlendirici sürünüz. Cildiniz ister karma, ister yağlı, ister kuru cilt olsun cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyiniz. Yağlı cilde sahip kişiler nemlendirici sürdüğü zaman cildinin daha da yağlandığını düşünürler. Ancak yağlı cilde sahip kişiler bile ciltlerini nemlendirmelidirler. Kozmetik sektöründe o kadar çok çeşit bulunmaktadır ki cildiniz için probleme yönelik mutlaka bir çözüm vardır. Yağlı ciltlere sahip kişilerin dikkat etmesi gereken nokta, nemlendirici satın alırken hafif ve az yağlı nemlendiricileri kullanmalılardır. Ayrıca yağlı ciltler nemlendiriciyi tercih ederken su bazlı, siyah nokta oluşturmayan ve meyve asidi içeren ürünleri tercih etmelidirler. Cildi doğru nemlendirme ve düzenli uygulama ile cildinizde oluşabilecek problemleri en aza indirebilirsiniz. “En değerli giysimiz cildimiz” diyoruz. Bu sloganımızın yanında cildimizi, evimizin dış cephesine de benzetebiliriz. Malum bir ev tuğlalardan yapılır ve evin dış cephesi için sıva gereklidir. Evinizi yaparken tuğlaları düzgün yerleştirir ve sıvama ile aralarındaki bağları ne kadar kuvvetlendirirseniz, eviniz o kadar güzel olacaktır. Ancak evi yaparken sıvalar düzgün yapılmazsa öncelikle estetik açıdan güzel durmayacaktır ve zamanla dışarıdan gelen etkilerle çok çabuk yıkıma uğrayacaktır. İşte cildimizi nemlendirmekte evin sıvası gibidir. Cildinizi ne kadar nemli tutarsanız estetik açıdan ve sağlık açısından mutlaka kazançlarınız olacaktır.

Nemlendirici krem kullanırken unutulmaması gereken en önemli faktörlerden biri de, yaşadığınız iklime ve ortama bağlı olarak daha fazla ya da daha az miktarda nemlendirici krem kullanma ihtıyacınızın olabileceği durumdur. Kış aylarında havada nem miktarı az olduğu için daha yoğun nemlendirici kullanmak, yaz aylarında ise aşırı nemden dolayı cildin neme fazla ihtiyaç duymaması gibi örneklendirebiliriz.

Nemlendirici kremlerin etkileri görmek ne kadar zaman alır?

1 ay gibi bir süre sonunda nemlendirici kremlerin etkilerini görmeniz mümkündür. Bu süre zarfında öncelikle, cildin üst katmanında bulunan epidermis, kendini yenilemeye başlar. Daha sonra derinin alt katmanlarına etki ederek daha canlı ve pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi sağlar.