Çil Lekeleri İçin Yeşil Çay Maskesi

0

Ciltte bulunan çil lekerine iyi gelen bu maskeyi 3 günde 1 yapınız. Maskeyi cildinize uygulamadan önce cildinizi sabunla yıkayınız. Saçlarınız uzun ise toplayınız. (Maskenin saça bulaşmasını engellemek için) Maskeyi yüzünüze sürmeden önce öncelikle maskenin uygulama aşaması gibi elinizin bir bölgesinde deneyiniz. Bu küçük bir alerji testidir.

Gerekli Malzemeler:

1 Tatlı Kaşığı Elma Sirkesi

1 Tatlı Kaşığı Bal

1 Yemek Kaşığı Ilık Yeşil Çay

2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

Hazırlanması ve uygulanması:

Öncelikle yeşil çayı demlemelisiniz. 1 fincan bardak için 1 tatlı kaşığı yeşil çay yeterlidir. 1 fincan suyu kaynatınız ve üzerine yeşil çay atarak 10-15 dakika demlemeye bırakınız. Süre sonunda yeşil çayı süzerek ılımasını bekleyiniz. Tüm malzemeleri cam bir kase içinde bir araya getirerek tahta kaşık ile iyice karıştırınız. Karışımı koyduğunuz kabın ağzını streç film ile sarınız ya da karışımı koyduğunuz kabın kapağı var ise kapağını sıkıca kapatıp buz dolabına koyunuz. Buzdolabında 1 saat bekletiniz. Süre sonunda maskeyi cildinize dairesel hareketlerle 5 dakika kadar masaj yaparak uygulayınız. 10 dakika bekleyiniz. Bolca soğuk su ile cildinizi yıkayınız. Havlu ile kurulayınız.

NOT: Ciltte bulunan çil lekerine iyi gelen bu maskeyi 3 günde 1 yapınız. Maskeyi cildinize uygulamadan önce cildinizi sabunla yıkayınız. Saçlarınız uzun ise toplayınız. (Maskenin saça bulaşmasını engellemek için) Maskeyi yüzünüze sürmeden önce öncelikle maskenin uygulama aşaması gibi elinizin bir bölgesinde deneyiniz. Bu küçük bir alerji testidir. Test amaçlı uyguladığınız bölgede yanma, kaşınma, kızarma gibi etkiler gözlenmiyorsa cildinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız maskeden arta kalanı buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz. Cildiniz hassas ise elma sirkesinin oranını azaltabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz 1 çay kaşığı kadar zeyinyağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığımız bu maske, cilt lekelerini yok eder ve hatta sivilcelerinizi de yok eder. Sivilceleriniz cildinizde yoğun ise maske içine 1 çay kaşığı çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz. Maskeyi gece yapmayı unutmayınız. Bu maskenin içeriğindeki malzemeler cilt üzerinde birçok fayda sağlamaktadır. Bnlar; Yeşil çay, içeriğinde yüksek miktarda antioksidan barındırır. Bununla birlikte B vitamini, folik asit, potasyum, manganez gibi zengin mineral içeri ile ciltte bakım-onarım görevi görür. Yani ciltte bulunan lekeleri geçirmede harika bir doğal bitkidir. Cilt kanserine yakanlanma riskini azaltır. Çünkü güneşin zararlı ışınları, (UV ışınları) cilt ile temasa geçerse onu bloke edici özelliğe sahiptir. Ayrıca ciltte yaşlanma karştı özellik gösterir. Toz şeker sayesinde, ciltte bulunan ölü hücrelerin atımına yardımcı olur. Toz şeker, peeling etkisi göstererek tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlar ve geniş gözenekleri de küçültür. Bal, harika bir antibakteriyeldir. Cİlt problemlerinde çoğu maskede rahatlıkla kullanılmaktadır. Cilt üzerinde renk düzensizliklerini ortadan kaldırır. Ciltte lekelerin açılmasını sağlar. Ayrıca doğal olması sebebiyle yaşlanmayı geciktirici etkisi ile kırışıklık oluşumlarını engeller. Cildinizi sıkılaştımada harika bir doğal üründür. Elma sirkesi, içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller ile cilt üzerinde lekelerin açılmasına yardımcı olur. Antibakteriyel özelliği ile sivilce, akne problemlerini engeller.

Paylaş

Yorumlar