CEMAATLE BİRLİKTE NAMAZ NASIL KILINIR

0

CEMAATLE NAMAZ KILMANIN ÖNEMİ

Müslümanlar, namazlarını tek başlarına kıldıkları gibi toplu halde de kılabilirler. Cemaatle kılınan namazların sevabı daha çoktur. Peygamberimiz cemaatle kılınan namazın sevabı hakkında şöyle buyuruyorlar:

Cemaatle kılınan namazın sevabı yalnız başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir. Cemaatle namaz kılmak, müslümanların birbirleriyle daha sik görüşüp konuşmalarını, sağlar. Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberlik ruhunu kuvvetlendirir.

Camilerimiz bir ibadet yeri olmakla beraber din ve dünya ile ilgili önemli konuların konuşulduğu, müslümanların dertlerine çözüm arandığı bir yerdir. Biz dinimizle ilgili önemli bilgileri camilerimizden öğreniriz. Dünya ve gelecekle ilgili bilgileri de camilerimizden öğrenebiliriz. Müslüman camiye devam etmekle müslüman kardeşinin durumunu daha iyi anlayabilir ve yardımına koşar.

Yatsı ve sabah namazını cemaatle kılmanın fazileti hak kında da Peygamberimiz şöyle buyurur:

“Yatsı namazını cemaatle kılan bir kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibi olur. Sabah namazını da cemaatle kılan bir kimse, bütün gece namaz kılmış gibi olur.”

 CEMAATLE NAMAZ NASIL KILINIR?

Cemaatle namaz kılmak istediğimiz zaman, önce namazın ilk sünnetini tek başımıza kılarız. Sonra müezzin kamet getirir. İmam cemaatin önüne geçer. Biz de cemaatle namaz kılacak olanlarla beraber, imamın arkasında düzgün bir sıra halinde saf oluruz. Kılacağımız namaza ve imama uymaya içimizden niyet ederiz. Mesela “Niyet ettim sabah namazının farzını kalmaya, uydum imama.” İmam yüksek sesle, biz de cemaatle beraber içimizden tekbir alırız. Sessizce Sübhaneke duasını okuruz.

İmam sabah, akşam ve yatsı namazlarının farzlarının ilk iki rekatında Fâtiha ve ondan sonraki sûre veya ayetleri yüksek sesle okur. Üçüncü ve dördüncü rekâtlar de yalnız Fatiha sûresini içinden okur. Cemaatle kılınan Cuma, Bayram ve Teravih namazlarında imam, bütün rekâtlarda yüksek sesle okur. Biz ise hiçbir şey söylemeyerek susar ve imamı dinleriz. Yalnız imam rüků ve secdelerde yüksek sesle “Allahu Ekber” diyerek tekbir alırken, biz de içimizden tekbir alır ve bütün hareketlerin de imama uyarız. Oturuşlarda ettehiyyatü ve diğer duaları içimizden okuruz. İmam yüksek sesle selâm verirken, biz de içimizden selâm veririz.

Öğle ve ikindi namazlarının farzlarında imam, bütün rekatlarda Kur’an’ı içinden okur. Biz de hiçbir şey okumadan susarız. İmam yalnız tekbirleri yüksek sesle söyler biz de içimizden tekbir alarak ona uyarız,

Paylaş

Yorumlar