Bir kişi öldüğünde genellikle İnna lillahi ve inna ileyhi raciun denir.

0

Tüm canlılar gibi insanda ölümlü bir varlıktır. Dünyaya gelen her insan belirli bir süre yaşadıktan sonra mutlaka ölür. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, ” Her nefis ölümü tadacaktır. Ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir…”  buyrulur. Başka bir ayette de şöyle buyrulur:  (Al-i İmran suresi, 185. ayet.) “Her canlı ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz.” (Ankebut suresi, 57. ayet.) Bu ayette, insanın ölümlü bir varlık olduğu ve ahirette Yüce Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği hatırlatır.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ne için okunur

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bizlere hayatımızın her alanında, her durumda Allah’a (c.c) nasıl sığınacağımızı, nasıl dua edeceğimizi ve ne yapacağımızı gerek alemlere rahmete yaşantısı ve hayatıyla gerek hadisleriyle öğretmiştir. Mala ya da cana gelen herhangi bir musibet karşısında okunması tavsiye edilen dua;

Okunuşu: “Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).” (Bakara Suresi – 156)

Anlamı: “Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.” (Bakara Suresi – 156)

 

Ümmü Seleme (r.anha) dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi:

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)’i şöyle buyururken dinledim:

“Herhangi bir kul sıkıntıya düşer de “Biz Allah’dan geldik, Allah’a döneceğiz. Allahım, başıma gelen musibetin ecrini ver ve bana bundan daha hayırlısını lutfet” diye dua ederse, Allah Teâlâ onu uğradığı sıkıntıdan dolayı mükâfatlandırır ve ona kaybettiğinden daha hayırlısını verir.”

Ümmü Seleme dedi ki, Ebû Seleme öldüğünde ben, Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)’in öğrettiği gibi dua ettim. Allah da bana Ebû Seleme’den daha hayırlısını, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i verdi. (Müslim, Cenâiz 4)

Paylaş

Yorumlar