Berat Kandilinde Yapılması Gereken İbadetler

0

Dua
Dua mana olarak çağırmak, davet etmek, dilemek, istemek demektir. Dua yaparak  bütün benliğimiz ile Yüce Mevlamıza yönelerek ondan istek ve dilekte bulunuruz.
Dua; bizlerin,  Cenab-ı Allah’a  seslenmemiz, Ondan istekte bulunmamız, mutluluğumuzu, üzüntümüzü paylaşmamızdır. İnsan olarak bizler, kendi güçsüzlüğümüzün farkına vardığımız her durumda  Cenab-ı Allah’a  konuşma ihtiyacı duyarız. Bu bakımdan dua, Mevlamız’la  kurulan bir konuşma, bir diyalogdur.
Dua, yakınlık ve sevgi temeli üzerine kurulan, insan ile Allah  Teala arasında iletişimi sağlayan ve  kuvvetlendiren en önemli ibadettir. Bundan dolayı dua, ibadetlerin özü ve en kıymetlisidir.  Dua yaparak Yüce Mevlamıza ile aramızdaki iletişimi her zaman canlı tutmuş oluruz. Biz insanlar dua  Yaparak , Bizi Yaratanın üstün gücü ve insana verdiği değer karşısında ona olan ihtiyacımızı kalbimizde hissederiz. Böylece Yüce Allah’a olan sevgimizi ve saygımızı da yansıtmış oluruz. Bu hal  her birimizi Allah’a yakınlaştırır. Bu Berat Gecesini fırsat bilip Allah’a yaklaşıp tövbe istiğfar edip duada bulunmalıyız.

Berat Gecesi Kılacağımız 100 Rekat Nafile Namazı

Berat kandilinde yatsı namazını kılıp, iki rekatte bir selam vererek 100 rekat nafile namaz kılınır. Bu namazın her rekatında Fatiha süresinin arkasından 10 defa İhlas süresini okuyun, eğer 10 kere ihlas süresini okumaya gücü yoksa 5 yada 3 kere okuyabilirsiniz. Bu namazı bitirdikten gücünüz ne kadara yetiyorsa Alemlerin Efendisi Peygamberimize salavat-ı şerife okuyun, İhlaslı bir kalp ile Yüce Mevlamıza tevbe ve istiğfar bulunup dünya isteklerimizi hacetlerimizi ve en önemlisi ahiretimiz için taleb ve niyazda bulunmalıyız.

Berat Kandilinde Neler Yapalım

Berat  Kandilinde  gündüzünü oruçlu gecesinde Kur’an-ı Kerim okuyalım,  yada okuyanlar dinleyelim, Efendilerin Efendisi Peygamberimize  (sav) salât ve selamlar getirelim, Peygamberimizin şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelemeliyiz.  Tefekkür etmeli,  <Ben kimim, nereden geldim ve nereye gideceğim,  Yüce Mevla’dan benden istekleri nelerdir. Bunları biraz gözden geçirmeliyiz. Eğer etrafınızda küs ve dargın olanlar varsa  barıştırılmalı, gönüller hoş tutulmalı, Günahlarımızdan  samimi  bir şekilde  tövbe ve istiğfar etmeliyiz, bu geceyi son  bir fırsatımız  bilerek dahada çok sarılmalıyız.

Birde kul borcu buda çok önemlidir ki buna da dikkat etmemiz gerekiyor. üzerimizde hakları olanlar arayıp sormalıyız.  Kimsesiz, fakir, yoksul, öksüz, yetimleri, hasta olanları  sakat, yaşlı olanları ziyaretine gidip, dualarını ve alıp, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu etmeliyiz. Anne ve Babamızın gönüllerini  hoş tutup dualarını alalım,Bu dünyadan göçmüş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyarete gidelim,  Geceniz Mübarek Dualarınız Kabul Olsun İnşallah.

 

Paylaş

Yorumlar