Berat kandilinde bir yıl içinde kaderimizde neler olacak

0

Berat kandilinde  bir yıl içinde  neler olacak

Kimlerin öleceği,

Bu yıl içinde doğacak her çocuk Berat gecesi deftere yazılır,

Kimlerin rızıklanacağı,

Kimlerin rızıkları eksileceği,

O yıl dünyada neler olacağı,

Bu gece herkesin amelleri cenab-ı Allah’ arz olunur,

Kimlerin hayra kimlerin  belaya ereceğinin yazılacağı bu kutlu gecede Yüce Rabbibiz  bizleri beratimizi pak eylesin.

 

Berat Gecesinin fazileti hakkında Resül Ekrem Efendimiz (sav) şu şekilde beyan etmiştir

Hz. Muhammed (sav)  Bu gece sabaha kadar ibadet ederdi. Bunu gören eşi Hz. Aişe  annemiz “Ya Rasulallah Allah (c.c) en sevgili kulusun, buna rağmen niçin kendini bu kadar yoruyorsun? Resül Ekrem (sav)”  şöyle cevap verdi: “Ey Eyaişe ben şükredici bir kul olmayayım mı? Ey Aişe sen bu gecede ne olduğunu bilir misin?”  Hz. Aişe tekrar sordu. Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir? Ya Rasulallah. dedi ”Resül Ekrem(sav), şöyle cevap verdi: “Bu sene doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu sene öleceklerin (yıl  içinde) isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Kim ne kazanacaksa sene içinde bu gece taksim edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri  Cenab-ı Allah’a arz olunur.

 Berat Gecesinin Önemi Fazileti Rahmeti Nedir

Berat sözlük anlamı: Bir zorluktan kurtarmak ve beri olmak.  Berat kelime anlamı ise:  borçtan kurtulma, temize çıkıp paklanma ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi anlamları taşır.  İslam aleminin 5 büyük gecesinden 4’üncüsü  27 Mart gecesi yani Şaban ayının 14’üncü gecesi Berat Kandilidir. Berat gecesi bereketi ve rahmeti yağmur gibi  bol olan bir gece olması nedeniyle mübarek gece, günahların bağışlanması  ve kulların pak olması  nedeniyle beraat gecesi ve kulların ihsana kavuşması arzusuyla da rahmet gecesi de denir.

Bu gece Cenab-ı Hakkın  fazladan rahmet lütuf ve marifetiyle tecelli ederek kullarına bağışlanma, kapıları ardına kadar açtığı müminlerin dualarına karşılık verdiği, günahlarını bağışladığı, edilen duaları, normal zamanlardan kat kat fazla mükafatlandırdığı, mübarek bir gecedir.

 

Bu geceye ait özel bir ibadet yoktur. Ama çokça tövbe edip namaz kılıp kaza namazları olanlar kaza namazlarını kılıp, Kuran-ı kerim okuyup, salavat-ı şerif okumak ve dua ile meşgul olmak. Kaderimizin  belirlendiği bu geceyi Rabbimizden dua ve niyaz ile kutlamak ne kadar güzel olur. Bu gece arkadaşlarımıza akrabalarımıza ve özellikle ailemize sevgi ve şefkatle yaklaşarak onların kalbini kırmamak sevindirmek fakirlere yoksullara yardım eli uzatmak ne güzel bir davranış olur.

 

Berat ne demek? Berat Kandili anlamı ve önemi nedir?

 

Berat ne demek? Berat Kandili anlamı ve önemi nedir?

 

Paylaş

Yorumlar