Berat Kandili (Rahmet gecesi ) Yapılacak Dua İbadet ve Namazı

0

Üç ayların ikinci ayı olan Şâban ayının on beşinci gecesinde müminlerin Cenab-ı Hakka affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umarak bu geceye Berat gecesi denir. Bu gece yani  Berat gecesi için Arapça eserlerde “şâbanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (belge) gecesi” anlamlarına gelir.

Berat Gecesinin Kandilinin Önemi ve Kıymeti 

Rabbimizin kullarına lütfettiği Berât gecesi, kalbimizin en derin yerinden Yüce Allah’a doğru bir yol açma zamanıdır. Berât gecesi, tövbe kapıların açıldığı, rahmet ve mağfiret için  bu fırsatı kaçırmayıp, Allah’ yalvarıp  yakarmalıyız. Bu geceyi fırsat bilip hayatımızı gözden geçirip kendimizi sorgulamalıyız. Cenab-ı Allah’a iyi bir kul ve iyi bir insan olmaya söz vermeli nefsimizin esaretinden kurtulmalıyız.  Günahlardan pişmanlık duyup bir daha yapmamak için bu geceyi fırsat bilip iyi değerlendirdiğimizde bu gece bizim için gerçek manada bir fırsata dönüşecek ve kurtuluş beratımız olacaktır.

 

Kuran-ı Kerimde Yüce Rabbimiz  Efendimiz (sav) hitaben  En’âm 6/54. ayette şöyle buyurmuştur: “Ayetlerimize inananlar sana geldiğinde onlara de ki: ‘Selam size! Rabbiniz merhamet etmeyi bir lütuf olarak kendine yazdı. Gerçek şu ki, sizden kim bilmeyerek bir kötülük yapar da ardından tövbe edip kendisini düzeltirse, bilsin ki Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

Berat Gecesi günü yapılacak ibadetler ve dualar

Üç aylar, bizleri ruhen hemde bedenen Ramazan’a hazırlar Bu ayların başı olan Recep ayı, Regâib ve Miraç geceleriyle bereketlendirir. Ortası  Şâban olan  ayı ise Berât gecesiyle af ve mağfiret kapıları açılır.  Cenab-ı Hak Hz. Muhammed (sav)   Berât gecesinde yapılacak ibadetin, dua ve niyazın affedilmemize vesile olacağını bizlere şu hadis-i şerifde bildirmektedir :

“Şâban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah (c.c)  en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’(İbn Mâce, İkâmet, 191) buyurmuştur.”

 

 

 

Berat Kandilinde Kılınacak 12 rekatlık Namaz

 

Berat Gecesi 12 rekatlık namaz şöyle kılınır
Berât gecesinde yatsı namazını kıldıktan  sonra iki rekatta bir selâm vermek üzere yüz rekat namaz kılınır.
Her rekatta Fâtiha süresi ve  sonra on kere İhlâs süresi okunur.  On defa İhlâs süresini okumaya gücü olmayanlar beş veya üç defa okuyabilir. Bu namaz tamamlandıktan sonra okuyabileceği kadar salavât-ı şerîfe ve ihlaslı bir  kalble tevbe ve istiğfar bulunup Cenab-ı Allah ‘a  dünyevi ve uhrevi hâcetlerini isteklerini taleb ve niyaz bulunur.

 

 

Paylaş

Yorumlar