Berat Gecesinin ibadeti, namazı, önemi ve duası

0

Şâban şerif  ayının 14’ünü 15’ine bağlayan 07.04.2020 salı akşamı gecesi Berat Kandili Gecesinde Yapılacak İbadet Dualar Ve TesbihlerBeraat gecesidir.  Bu mübarek günün gecesini ibadetle gündüzünü oruçla geçirmek. 70 bin melek o kişi için sabaha kadar istiğfar eder.  Bu geceyi bir fırsat bilip tövbe istigfar edip bol bol dua ile geçirelim

 

 

Beraat Gecesinin  Önemi, Fazileti Ve  Mağfireti

Bir rivayette  Hz. Muhammed (sav), “Şaban ayının ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah Teala o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve tan yeri ağarana kadar, “Yok mu benden af dileyen, onu affedeyim. Yok mu benden rızık isteyen, ona rızık vereyim. Yokmu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim. “buyuruyor.

 Peygamberimizin  Bizlere verdiği  müjde

-Allah  (c.c.) şirke düşmeyenlerin büyük günahlarını affedeceğini bu gecede müjdelemiştir. (bk. Müslim, İman, 279)

-Başka bir hadiste  Hz.  Peygamber şöyle buyuruyor: “Mîrâc’da” üç şey verildi: Beş vakit namaz, Bakara Süresi’nin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberi…” (Müslim, İman, 279

Berat Gecesinde uyanıp da Hz. Peygamberi  yanında bulamayan Hz. Âişe validemiz (ra) kalkarak Peygamberimiz (sav) aramaya başladı. Sonunda Resulullah (sav)  Cennetü’1-Bakî mezarlığında başını semaya kaldırmış halde buldu.

Hz. Muhammed (sav)  mübarek hanımına Berat Gecesinin faziletini şöyle anlattı:

“Muhakkak ki,  Cenab-ı Allah  Şâban’ın onbeşinci gecesinde dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Beni Kelb Kabilesinin koyunlarının kılları sayısınca insanları mağfiret eder.

Bütün mahlukatına mağfiret eder. Yalnızca müşrikler ve kalpleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler müstesna.

Cenab-ı Allah bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur, ancak kâhin, sihirbaz yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan veya ana babasını inciten yahut zinaya ısrarla devam eden müstesna”

 

Berat Gecesi Kimler Affedilmez ,Berat Gecesinde Kimlerin Duası Kabul Olmaz

Hz. Muhammed (sav)  bu gecede af dışı kalanları şu hadis-i şeriflerle bizlere bildirmiştir

“Muhakkak ki, Allah Teala Şâban’ın onbeşinci gecesinde rahmetiyle yetişip herşeyi kuşatır. Bütün mahlukatına mağfiret eder. Yalnızca müşrikler ve kalbleri düşmanlık hissiyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler müstesna.

Cenab-ı  Allah  (c.c) bu gece bütün Müslümanlara mağfiret buyurur, ancak kâhin, sihirbaz yahut müşahin (çok kin güden) veya içkiye düşkün olan veya ana babasını inciten yahut zinaya ısrarla devam eden müstesna.

“Allah  (c.c) Şâban’ın onbeşinci gecesi tecelli eder ve ana-babasına asi olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında kalan bütün kullarını bağışlar.

 

Beraat  Kandilini Nasıl İbadet Edip, Berat Kandilini  Nasıl  değerlendirmeliyiz

 

Berat gecesini evinde eşi ve çocuklarıyla  güzel bir ortam hazırlayıp yatsı namazını cematla kılıp birlikte dua etmeliyiz. Yoksullara, öksüz ve yetimlere yardımda bulunmak onları sevindirmeliyiz. Kaza namazlarımız var ise  kılmak, Kur’an-ı Kerim okuyarak,  yaptığımız günahlardan dolayı  ihlaslı bir kalp ile Cenab-ı Allah’tan  gözyaşları dökerek tövbe etmek,  Peygamberimize salavat-ı şerife getirerek, zikir ve tesbihatla meşkuk olup,   Rızıkların  belirlendiği, bir sonraki  yılda meydana gelecek olayların meleklere bildirildiği faziletli bol olan  Berat gecesinde Cenab-ı Allah’tan bizleri sağlık ve afiyet içinde Ramazan ayına kavuşturmasını dilemek.

 

Hz. Peygamberimizin Yaptığı Dua 

Hz. Aişe Validemiz (ra.anh) rivayetine göre,  Resulü Ekrem Efendimiz (sav) ,Berat gecesini ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir; “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine sana iltica ediyorum. Sen yücelerden yücesin, seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim. Sen ancak kendini övdüğün gibisin” 

Resül Ekrem (sav) “Ben, günde yüz kere istiğfâr ederim…” (Müslim, Zikir, 42) buyurmuşlardır.

 

 

Berât gecesi yüz rekatlık namaz nasıl kılınır

 

Berât gecesinde yatsı namazı kılındıktan  sonra iki rekatta  bir selâm vermek üzere yüz rekâtlık bir  namaz kılınır. Her rekâtta Fâtiha şerif ve arkasından 10 defa  İhlâs süresi okunur. Şayet 10 defa İhlâs süresini okumaya kudreti yoksa  5 yada  3 defa okuyabilir. Namaz bittikten sonra gücü ne kadar okumaya yetiyorsa içtenlikle  tevbe ve istiğfar edip Peygamberimize salavât-ı şerife  getirip  Yüce Rabbimiz’den  dua ve niyazda bulunur.

 

 

 

 

 

Paylaş

Yorumlar