Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir? Evde uygulayabileceğiniz yöntemler

0

Pişik, bebeklik döneminde çoğu bebekte meydana gelen bir cilt sorunudur. Cildin yüzeyindeki ince tabaka nem ve atıklar(idrar) ile tahriş olur. Mantar, nemli ve enfeksiyona neden olan durumları sevdiği için hemen gelişme gösterir ve pişik oluşur. Pişikler, hassas ve yumuşak bir cilde sahip bebeklerin canının acımasına ve dolayısıyla bebeklerde huysuzluk yaratan bir durumdur. Çünkü pişikler oluştuğu bölgede yanma, kaşınma ve batma hissi verir. Çocuk doktorunuzun verdiği krem ya da merhemlerin dışında evinizde de bitkisel olarak pişik tedavisi yapabilir, bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Pişik, bebeklerde çoğunlukla kasık ve cinsel organ etrafı ile popo kısmında daha çok görülmektedir. Kızarıklık şeklinde kendisini gösteren pişiğe anında müdahale etmek gereklidir. Çünkü vücuda yayılma özelliği vardır.

Peki evinizde pişik için yapılacak çözümler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim;

Zeytinyağı; saf olarak temin edilen zeytinyağı pişiği önlemede etkilidir. Pişik olan bölgeye direk uygulanabildiği gibi cezvede hafif kavurduktan ve ılıttıktan sonra tahriş olan bölgeye uygulanabilir. Saf zeytinyağını sürdükten sonra bebeğin cildi bir süre havalandırılmalıdır. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 kere uygulama yapılmalıdır.

Taze yoğurt; pişiklerin çevresine yayılmasına engel olan yoğurt, bebeğinizi rahatlatır. İnce tabaka halinde parmak ucu ile masaj yaparak pişik olan bölgeye uygulanır. Market yoğurdu kullanmayınız. Mümkünse kendi yaptığınız yoğurdu kullanınız.

Hindistan cevizi yağı; Pişik ve tahriş olan bölgelere sürülür. Doğal ve katkısız bir yağ olan hindistan cevizi yağını sürerken pamuktan yardım alabilirsiniz. Pişik geçene kadar uygulama yapılmalıdır.

Sarı kantaron yağı; pişik ve yaraları geçirmede etkilidir. Bir kaç damla sarı kantaron yağını pamuğa damlatarak tahriş olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Gün içinde bir kaç kere tekrarlanmalıdır. E vitamini yağı, balık yağı, bademyağı, sarımsak yağı veya aloevera jeli de ayrı ayrı pişik olan bölgelere hindistan cevizi yağı gibi uygulanabilir.

Vazelin ve mısır nişastası; 1 yemek kaşığı mısır nişastası ile 1 tatlı kaşığı vazelini küçük bir kase içinde bir araya getirip iyice karıştırınız. Karışımı pişik olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ada çayı ve aynı safa bitkisi; bu iki bitkinin çayı yapılır. Pamuk yardımı ile pişik olan bölge bu çayla silinir. Gün içerisinde bu çay ile pansuman yapılır.

Lavanta yağı ve şeftali çekirdeği yağı; 1 damla lavanta yağı ile 1 yemek kaşığı şeftali çekirdeği yağını karıştırınız. Pişik olan bölgeye ihtiyaç dahilinde kullanınız. Bu yöntem pişiğin yanında isiliğide geçirmede etkilidir. Lavanta yağı yerine gül yağı da kullanabilirsiniz.

Ceviz yaprakları; birkaç tane ceviz yaprağını önce yıkayın ve sonra suda kaynatın, çayını yapar gibi demleyin, ardından ılımasını bekleyin.Tahriş olan bölgeyi, pamuk yardımı ile bu çayla siliniz. Ceviz yaprağındaki minerallerin hücre onarımına katkısı vardır. Böylelikle pişiğin geçmesini hızlandırır.

Yumurta akı; tahriş olan bölgeye uygulandığı zaman rahatlatıcı etki gösteren yumurta akını bir kaseye alarak çırpınız. Ardından pişik olan bölgeye ince bir tabaka halinde parmak uçları ile sürünüz. Yumurta akının cilt üzerinde kuruması bekleyiniz. Tekrardan bez bağlanacaksa yumurta akının kuruduğundan emin olmanız gereklidir. Günde 1 kere yapmanız yeterlidir.

Dulavrat Otu; Pişiklerde etkili olan bu otun çayını demlemeniz gereklidir. Daha sonra pamuk yardımı ile pişik olan bölgeye uygulama yapılmalıdır.

Reyhan Otu; reyhanı havanda ezdikten sonra üzerine biraz zeytinyağı ekleyip pişik olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi; cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olan sirke, pişiğe neden olan bakterileri de uzaklaştırır. 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi katıp iyice karıştırınız. Karışımı, pamuk yardımı ile bebeğinizin pişik olan yerlerine silerek uygulayınız.

Pudra; pişiklerde en klasik yöntemdir. Özellikle kasıklarda meydana gelen pişiklerin tedavisi için pudra etkili bir çözüm sunmaktadır.

Anne sütü; doğal mucizedir. Biliyorsunuz ki anne sütü şifa kaynağıdır ve antibakteriyel özellik göstererek bebeğinizi bir çok hastalıktan korumaktadır. Bebeğinizin altını değiştirip temizliğinden emin olduktan sonra pişik bölgesine anne sütünü pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

NOT: Özellikle sıcak havalarda daha çok ortaya çıkan pişiğin birçok sebebi vardır. Bunlar;

Yanlış bez seçimi

Sık dışkı yapma, özelliklede ishal durumlarında pişik oluşma riski fazladır.

Mantar enfeksiyonu

Cildin uzun süre havasız kalması

Bebeğe uygun olmayan sert ve sağlıksız sabunlar kullanmak

Emziren annenin antibiyotik kullanması (Antibiyotikler, kötü bakterileri yok ettiği gibi iyi bakterileri de yok etmektedir. Bu sebeple iyi olan bakteriler de ortadan kalkmaktadır. Ortadan kalkan iyi bakteriler, mantar oluşturma riskini artırır. Bu da pişik oluşmasına neden olur.)

Emziren annenin domates gibi asitli gıda tüketmesi

Bebeğin altını temizlerken yeterli hijyen koşullarının sağlanmamış olması

Ek gıda dönemine başlangıcı

Bazı yiyeceklere karşı vücudun tepki vermesi…gibi sebepler sıralanabilir.

Bebeklerde pişiği önlemek için yapılması gerekenler vardır. Bunlar;

Bebeğinizin altını açtığınızda en az 15-20 dakika havalandırmalısınız.

Bebeğin altı kuruduktan sonra yeni bez takılmalıdır.

Annenin bebeğin bezini takip etmesi gereklidir.

Kaliteli ve bebeğinizin yaşına-kilosuna uygun bebek bezi seçimi yapmalısınız. Çünkü küçük bez seçimi bebeklerin vücudunu sıkarak pişik oluşumunu tetiklemektedir. Aynı şekilde büyük bez seçimi ise dışkının dışarı sızmasına neden olarak pişiğe sebep olacaktır.

Sabunu mümkün olduğunca fazla kullanmayınız. Sabun seçiminde bebek sabunlarını tercih ediniz. Pişik olan bölgeyi sabunla yıkamayınız.

Kimyasal içerikli ıslak mendil yerine temiz bir pamuk ve ılık su ile temizleme işlemi yapınız ya da alkolsüz, parfümsüz, cilde uygun olan ıslak mendil seçimi yapılmalıdır.

Şayet anne, alt bezi olarak kumaş bezi kullanıyorsa, bezler yıkandıktan sonra mikroptan ve kimyasal kalıntılardan arındırmak için alt bezlerini 15 dakika kaynar suda kaynatılmalıdır.

Bitkisel yönden tedavi ederken yukarıdaki hususlara da dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Ancak bitkisel olarak evinizde tedavi etmek istediniz, tüm kurallara uydunuz ve bunu 2-3 gün içerisinde geçiremediğiniz takdirde mutlaka doktora gözükünüz. Ayrıca;

Pişiğe ateş eşlik ediyorsa

Pişik hızlı bir şekilde vücudu sarmaya başladıysa

Su toplama, kan çıbanı ve iltihaplı bir görüntü var ise En hızlı şekilde bebeğinizi çocuk doktoruna gösteriniz.

Paylaş

Yorumlar