Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

0

BAYRAM NAMAZLARI

Şevval ayının birinci günü fitir, yani Ramezân bayramının, Zilhiccenin onuncu günü ise, Kurban bayramının birinci günleridir. Bu iki günde, güneş doğdukdan ve kerâhet vakti çıkdıkdan sonra, iki rek’at bayram namazı kılmak, erkeklere vacibdir.

Bayram namazlarının şartları, Cum’a namazının şartların aynısıdır.  Yalnız, burada hutbe sünnetdir ve namazdan sonra okunur.

Bayram namazından önce bir şey yenir mi

Ramazan bayramında namazdan önce tatlı hurma yahut şeker yemek, gusül abdesti almak, misvak kullanmak, temiz güzel elbiseleri giymek, fitreyi namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbir okumak müstehabdır.

Kurban bayramı  namazından önce bir şey yememek, namazdan sonra önce kurban eti yemek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşca tekbir getirmek müstehabdır.

Bayram namazları iki rekatdır. Cemâ’at ile kılınır, tek başına kılınmaz.

Bayram Namâzı Nasıl Kılınır?

  •   İlk olarak niyet ile başlanır: “Niyyet etdim vacip olan bayram namazını kılmağa uydum hazır olan imâma” der ve namaza durulur. Arkasından “Sübhaneke” okunur.
  •  Sübhaneke süresinden sonra eller üç kere  tekbir getirerek kulaklara götürülür, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncü de ise göbek altına bağlanır. İmâm önce Fâtiha süresini sonra bir süre okur ve beraberce rükü’a eğilinir.
  • İkinci rekat de, imâm ilk Fâtiha süresini  ve bir süre okur.  Arkasından iki el üç kere tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rüküla eğilinir.

Tesrik Tekbirleri ne zaman okunur

Kurban Bayramının bir önceki gün yani arefesi günü, sabah namazının arkasından başlar, Bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, hâcıların ve hacca gidemeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemâ’at ile kılsın, tek kılsın, farz namazın arkasından selâm verdikten sonra, bir defa “Teşrík tekbîr“ini okuması vacibdir.  Câmi’den çıkdıkdan sonra ya da konuştuktan sonra, aklına gelir okumamışsa, okumasına gerek yoktur.  Eğer İmâm tekbiri unutursa, cemâ’at terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okur. Kadınlar  ise yavaş söylerler.

 

Teşrik Tekbiri Okunuşu

ALLAHU EKBER, ALLAHÜ EKBER. LÂ İLÂHE İLLALLAHÜ VALLAHU EKBER. ALLAHU EKBER VE LİLLÂHİLHAMD”.

Paylaş

Yorumlar