Bayram Namazı Nasıl Kılınır Nasıl Niyet Edilir Kaç Rekattır

0

BAYRAM NAMAZI Hem mukim, hem misafir ve hem hür, hem de köle için sünnet-i müekkededir. Bayram namazı iki rek’at olup vakti, o günün Güneş’inin doğuşundan zevâl vaktine kadardır. Güneş bir mızrak boyu yükselinceve kadar te’hiri sünnettir. İmamın ondan önce ve sonra nâfile namaz kılması mekrûhtur. Bu namaz açık bir alanda kılınabileceği gibi câmide de kılınabilir. Ancak câmide kılınması efdâldir.

Bayram namazı

için ezân ve ikamet sünnet değildir. Onun için. “esselatu cemia” diye nidâ edilir

BAYRAM NAMAZININ SÜNNETLERİ

  • Cemaat hâlinde kılınması.

Birinci rek’atta ihrâm tekbiri dışında iftitahtan sonra ve «Eüzü Besmele, çekmeden önce yedi tekbîr ve ikinci rek’atta kıyâm tekbirinin dışında beş tekbir getirilmesi. Her tekbir getirişte ellerin omuzların hizâsına kadar kaldırılması ve hem me’mumun ve hem de imamın tekbirleri cehri olarak getirmeleri. Her iki tekbir arasında: “sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber” denmesi. 

Şayed kişi tekbiri unutup kıraata başlarsa, tekbirler için geri dönmez

  • Birinci rek’atta Fatiha’dan sonra «Sebbih isme Rabbike’l-A’lân ve ikinci rek’atta da “el-Gaşiye» süresini okuması ve kıraatin cehri olması.
  • İmamın Bayram Namazından sonra rükün ve sünnetleri bakımından Cum’a hutbesine benzer iki hutbe okuması sünnettir.
  • Ayrıca bu hutbelerin birincisinde dokuz, ikincisinde yedi defa ard arda tekbir getirmesi sünnettir.

 

İmam Ramazan Bayramında sadaka-l Fıtır’dan ve Kurban Bayramında ise, kurbanın hükümlerinden bahseder.

İki Bayram’da da yıkanmak sünnettir. Bayramın vakti, gecenin yarısından itibaren başlar.

Güzel koku sürünmek, en güzel elbiseleri giymek, namaza giderken uzun ve dönerken daha kısa bir yoldan dönmek, Ramazan Bayramında namazdan önce yemek yemek ve yenenin tek sayılı hurma olması: Kurban Bayramında ise, namaza kadar hiçbir şey yememek,

Paylaş

Yorumlar