Bayram namazı kılınış şekli ve Teşrik tekbiri ne zaman getirilir | ayeti

0

Bayram namazı kılınış : Müslüman aleminin yılda iki dini bayramı vardır. Biri Kurban Bayramı değeri Ramazan Bayramı. Nasıl ki cuma namazı bizler üzerinde mutlak suretle kılınması farzsa bayram namazlari da aynı şekilde önemlidir ve farzdır.

 

Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazları iki rekattır ve cemaatle kılınan namazdır.

1. Rekat; Nasıl ki cuma namazını kılmadan önce niyet ediyorsak, bayram namazlarını da kılmadan önce niyet ederiz. Örneğin kurban bayramı namazını kılacaksak niyet ettim Allah rızası için kurban bayramının namazını kılmaya,uydum kıldıran imama deriz . Sonra içinizden Sübhaneke duasını okuruz üç kere tekbir getiririz bu tekbirleri ( Allahu Ekber) imam yüksek sesle söylerken arkasındaki cemaat gizli bir şekilde içinden söyler. Üç tekbirden sonra (euzu besmeleden sonra) imam açıktan fatiha suresini okur.

2.Rekat ; imam içinden besmele çeker,Fatiha suresini okur ve sonra bir sure okur. Daha sonra tekrardan üç kere tekbir getirilir. Üçüncü tekbirden sonra biraz beklenir. Dördüncü kez tekbirden sonra secdeye gidilir. Ve oturuşa geçilir. Oturuştan sonra et-Tehiyyatü,salli-barik, rabbena  duaları okunarak önce sağa sonra sola selam verilir.

Kurban Bayramında dikkat edilecek bir diğer önemli husus teşrik tekbirleridir.

Teşrik tekbiri kurban bayramından bir gün önce (arefe günü) sabah namazinda başlayıp,bayramın son günü (4.gun) ikindi namazına kadar aradaki tam 23 vakitte namazların farzından sonra söylenir.

Teşrik tekbiri nedir?

Allahu Ekber, Allahu Ekber, la ilahe illallah vallahü Ekber, Allahu Ekber ve lillahilhamd

Paylaş

Yorumlar