Dinler nasıl ortaya çıkmıştır | Dünyadaki Başlıca dinler nelerdir

0

Din, Rabbimizin bir kanunudur. Ve Rabbimiz dinimizi hem Kur’an ı kerim hemde Peygamberler aracılığı ile insanlara söz yerindeyse ikram etmiştir. Rabbimizin bizlere ikram ettiği İslam dini. Kişiyi şer den uzak tutar ve mümini hayra kavuşturur. Ve biz inananlar ancak Rabbimizin bizlere belirttigi kanunlara riayet edersek ve bu kanunlara da kendi öz irademiz ve kalbimizle bağlı kalırsak işte o zaman saadete ermiş oluruz. Ve böylece hem ahiret sınavını geçirdiğimiz dünyada hemde ebediyen kalacağımız ahirette mutluluğu yakalamayı başarırız.

 

 

Batıl Dinler nasıl ortaya çıkmıştır ?Dünyadaki Başlıca dinler nelerdir  

A-) Hak din;
Din Rabbimiz tarafından Peygamberlerin onceliğinde ve aracılığı ile günümüze kadar değişmeden gelen dindir. İlahi ve semavi olarak da adlandırılır.

B-) Muharref Din; özü bozulmuş din demektir. Yani Yüce Allah (c.c) her ne kadar Peygamberler aracılığı ile bize dinimizi bildirmişse de sonradan insanlar tarafından değiştirilmesi ve özünün bozulduğu dinlerdir. Örneğin Hristiyanlık ve Yahudilik gibi.

 

Batıl Dinler nasıl ortaya çıkmıştır

 

C-) Batıl Din; İnsanların uydurduğu dinlerdir. Yıldızlara güneşe, putlara tapmak gibi.

Zamanla şeytana uyup, nefsine yenik düşen,tevhid inancından uzak kalan, Hak dininden uzak kalan ve bir takım sapkın ve yanlış inançlara bağlı kalan insanlar tevhid inançları zayıflamış,imanı zayıflamış ve kendilerince din uydurmuştur.

İnsanlar batıl olan şeylere takılıp kaldıkça Rabbimiz onlara yeni bir din yeni bir Peygamber gönderse de toplumun yalnızca küçük bir kısmı Rabbimizin gönderdiği dine inanırken büyük bir kesimi de batıl olana takılıp kalmıştır. İslam dininde hem Peygamber Efendimiz (s.a.v)in hemde Ümmetinin çektiği sıkıntılar, eziyetler, işkencelere rağmen Rabbimizin gönderdiği dine bağlılık ilk zamanlarda düşük olsa da Hak ile batılın olduğu her mücadele de Rabbimiz her zaman Hakkı savunanların yanında olmuştur.

Bugün geldiğimiz noktada halen bu mücadele değişik isimler ve Milletler ardından süre gelmektedir önceden Selçuklular, sonradan sancağı eline alan Osmanlı İmparatorluğu ve şimdi Türkiye Cumhuriyeti. Allah hak dinini savunanları muzaffer eylesin.

 

Başlıca dinler nelerdir?

 

  •  Hak din (İslamiyet.)
  •  Hristiyanlik. 
  •  Hinduizm,
  • Budizm,
  •  Sihizm,
  • Yahudilik (Musevilik) ,
  • Bahailik,
  • Konfüçyüsçülük,

 

 

 

Dinimizde Mezhepler, Mezhep Nedir? Mezhepler Kaça Ayrılır?

Dinimizde Mezhepler, Mezhep Nedir? Mezhepler Kaça Ayrılır?

 

 

Paylaş

Yorumlar