Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılır? Bağışıklık nasıl güçlenir?

0

Mevsim geçişlerindeki ısı değişiklikleri soğuk algınlığı, grip, yüksek ateş ve buna benzer  birçok hastalıkla ve coronavirüs gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmenin yolu yalnız güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmakla mümkün olabilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de yalnız sağlıklı beslenme ve dengeli yaşamakla oluşturulabilir. Peki bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Bu sorularını cevaplarını okurlarımız için derledik.

Mevsim geçişlerindeki hastalıklar ve bulaşıcı (Covid-19 olarak da bilinen koronavirüs gibi) hastalıklardan korunmak, yakalandığımız hastalığı daha hafif atlatmak ve depresyonla başa çıkmak için beslenme alışkanlığımız oldukça önemlidir. Mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmek, metabolizmayı hızlandırmak ve depresyondan korunmak için 10 beslenme tavsiyesi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN 10 BESİN

Su İçin

Sıcaklığın düşmesiyle doğru orantılı olarak su içimi de azalır. Fakat vücudumuzun su ihtiyacı her mevsimde devam eder. Bu nedenle özellikle gripten korunmak için günde 2 ila 2,5 litre su için.

Sarımsakta Şifa Vardır

Sarımsak içerdiği “allicin” sayesinde güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini destekler ve birçok hastalığın oluşumunu önler.

Bol Sebze ve Meyve Yiyin

Sebze ve meyveler içerdikleri antioksidanlar (A, C, E vitaminleri, folik asit gibi vitaminler, selenyum gibi mineraller, oligosakkaritler ve bazı fenolik bileşikler) sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar. Özellikle maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, kivi, çilek, enginar içlerinde yüksek miktarda C vitamini; zeytin yağı, ceviz, badem, fındık ve türevleri E vitamini ve havuç, ıspanak, domates, brokoli, pırasa, bal kabağı gibi sebzeler ise bir A vitamini türevi olan “beta karoten” içerir. Bu nedenle bu sebze ve meyveleri mutfağınızdan eksik etmeyin.

Yulaf Yiyin

Yulaf, bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğinin yanı sıra kanser, mikrobiyal enfeksiyonlar, diyabet ve yüksek kolesterol tedavisinde de etkili “beta glukan” içerir. Bu nedenle özellikle sık sık soğuk algınlığı ve gribe yakalananlar, yoğun ve stresli bir çalışma temposu olanlar mutlaka beslenmelerinde yulafa yer vermelidir.

Yoğurt ve Kefiri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Yoğurt ve kefir gibi probiyotik özelliğe sahip besinler özellikle bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirdirir. Ayrıca probiyotik besinler, iltihabi (enflamatuvar) hastalıkların oluşumunu önler ve antioksidan etki gösterir. Bu nedenle kefir ve yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay içerdiği “kateşin” sayesinde antioksidan etki göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kalbi güçlendirir ve kan şekerini dengeler. Ancak yeşil çayın diüretik (idrar söktürücü) etkisi olduğu için tansiyon ve böbrek hastaları, yeşil çayı doktor ve diyetisyenlerine danışarak içmelidirler.

Zencefil Hastalıklara Karşı Kalkan

Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve lif açısından oldukça zengindir. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

Haftada 2 Kez Balık Yiyin

Soğuk mevsimlerde deniz balıkları yüksek miktarda antioksidan özelliği içeren Omega 3 bakımından zengindir. Omega 3 yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle kolon ve prostat kanserlerinin önlenmesinde faydalıdır. Bu nedenle haftada 2 kez mutlaka balık yiyin.

 Şekeri Azaltın

Fazla şeker tüketimi bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini baskılarayak direncini zayıflatıyor. Bu yüzden mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli gıdaları azaltın.

 Kavrulmamış Kuru Yemiş Yiyin

Özellikle fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar içerdikleri E vitamini, çinko, magnezyum , omega 3 gibi yağ asitleri, vitamin ve mineral içeriklerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe karşı kalkan görevi görüyor. Günde bir avuç yenilebilir. Fındık ve bademi kavrulmamış, çiğ tüketmek faydalı

Paylaş

Yorumlar