Azaların Şerrinden Korunmak İçin Okunacak Dua

0

Peygamber Efendimizin (s.a.v) azaların (organların) şerrinden korunmak için okumayı öğrettiği dua.

Şekel İbni Humeyd radıyallahu anh şöyle dedi:

– Ya Resûlallah! Bana bir dua öğret! dedim. Bunun üzerine bana:

“Allahümme innî eûzü bike min şerri sem‘î ve min şerri basarî ve min şerri lisanî ve min şerri kalbî ve min şerri meniyyî: Allahım! Kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve cinsel organımın şerrinden sana sığınırım, de” buyurdu. (Ebû Davûd, Vitir 32; Tirmizî, Daavat 74. Ayrıca bk. Nesaî, İstiaze 4, 10, 11, 28)

Hadisi Nasıl Anlamalıyız?

Ashab-ı kiram Resul-i Ekrem Efendimiz’e (s.a.v)böyle güzel ve isabetli sorular sormasalardı, geniş kapsamlı ve derin manalı birçok duayı öğrenmekten mahrum kalacaktık. Allah onların hepsinden razı olsun.

Kulağın şerri, yalan sözü, dedikoduyu, insanı günaha götüren konuşmaları dinlemesidir. Daha da kötüsü hak ve doğru söze, Allah’ın ve Resûlullah’ın davetine iltifat etmemesidir.

Gözün şerri haram olan şeylere bakması, Allah’ın kullarını küçümseyerek ve onlara değer vermeyerek süzmesi, öte yandan Cenab-ı Hakk’ın kainattaki eşsiz sanatını ve kudretini görmemesidir.

Dilin şerri, konuşulmasını dinin uygun görmeyip yasakladığı şeyleri söylemesi, kendisini ilgilendirmeyen ve vazifesi olmayan şeyleri konuşup durması, insanların gönlünü kırması, ayrıca bir gerçeği dile getirmesi gereken yerde susup konuşmamasıdır.

Kalbin şerri, gönlü Allah ile ve dinin buyruklarıyla meşgul edecek yerde Allah’tan uzaklaştıracak işlerle oyalaması, onu kibir, gösteriş (riya), kin ve nefret gibi fena duygularla beslemesidir.

Cinsel organın şerri, onu meşrû ve helal şekilde değil de sahibine günah kazandıracak haram yollarda kullanmaktır.

Bir insan bütün bu organları Yüce Allah’ın yarattığı meşrû yolun dışında kullandığı zaman, onların başına açacağı felaketlerden gerçekten Allah’a sığınmalıdır. İşte bu sebeple Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v), vücudunun bu en önemli organlarını, rızasına uygun olmayan işlerden korumasını Cenab-ı Hak’tan niyaz etmekte ve O’na, ya Rabbî! Kulağımı senin hoşlanmadığın sözleri duymaktan, gözümü senin istemediğin şeylere bakmaktan, dilimi üzerime vazife olmayan sözleri söylemekten, kalbimi senin çirkin gördüğün kötü duygu ve düşüncelerden, mahrem yerlerimi de beni zinaya itecek, hatta ona yaklaştıracak hareketlerden koru, diye yalvarmaktadır. Kulağın, gözün, gönlün, bunların her birinin yaptığı işlerden sorumlu olduğunu belirten ayet-i kerîme de (İsra sûresi, 36) bize bu organları yerli yerinde kullanmayı tavsiye etmektedir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Hadisimizde zikredilen organların yapacağı iyi ve güzel işler yanında, kötü ve çirkin davranışlar da vardır. Peygamber Efendimiz onları bu fena hareketlerden korumamızı tavsiye etmektedir.

2. Organlarımızı yerli yerinde kullanmaya çalışırken, onların işleyebileceği günahlardan Allah’a sığınmalıdır.

Paylaş

Yorumlar