Arefe Günü Dua Günüdür Bugün Nasıl Dualar Okunur?

0

Terviye günü oruç tutmak duada bulunmak  çok faziletlidir.  Arefe günü, Kurban Bayramından bir önceki günü denir. Arefe  hicri-kameri takvime göre Zilhicce ayının  dokuzuncu günüdür.

 

AREFE BUGÜN DUA GÜNÜ

Bugün hiç bir şeyle dünya meşakati ile uğraşmayalım bugün  duâ edelim. Yalnız duâ… Ne isteğimiz  varsa  Cenab-ı Allah’a arz edelim. Ne muradımız varsa  Mevla’mızdan isteyelim.  Efendileri Efendisi (sav) buyurdu ki: <Duâların en
hayırlısı Arefe Gününde yapılan duâdır.< (Câmiü’s-Sağîr, 2/2095. )
Gerek aile olarak, gerek toplum, gerekse İslâm âlemi olarak, maddi ve manevi dertler yumağı içerisinde hayat geçip gidiyor. Çoğu zaman huzurumuzu bozan ve bizi tokatlayan bir imtihan külçesi ile karşılaşmayalım. Hepimizin  duaya  etmeye çok ihtiyacımız var.  Bizi Yaratana sığınmaya çok ihtiyacımız var.  Yüce Mevlamızın kulu olduğumuzu ikrar etmemeli; fitnelerden, fesatlardan, hasetçilerden, şeytanın hilelerinden, türlü türlü varlıkların zararlarından, dünyanın türlü belâlarından ve musibetlerinden  Cenab-ı Hakka sığınalım ve  Yüce Allah’a imdat diyelim.  Cenab-ı Haktan affımızı dileyelim.  Bizi Yaratandan Cemalini, Rızasını, Rahmetini ve Cennetini isteyelim.

BUGÜN İHLÂS-I ŞERİF  OKUMA GÜNÜ

Arefe günü, imkân varsa müsait olanlar  bin İhlâs-ı Şerif okuyarak dergâh-ı İlâhiye kapısını çalalım. Unutmamamız gerekir  ki, bütün dertlerimizin devası, bütün hastalıklarımızın şifası, bütün sıkıntılarımızın ilâcı o kapıdadır.

Arefe günü günahlarımız, hatalarımız için ağlayıp tövbe ve istiğfarda bulunalım. Hz. Muhammed (sav) buyurdu ki: <Kim ki, Arefe Günü dilini, kulağını ve gözünü haramdan korursa, iki Arefe arasındaki günahları bağışlanır.<  (Câmiü’s-Sağîr, 3/3631.)

AREFE GÜNÜ NASIL İBADETLER  YAPALIM

  • Arefe günü yapılması tavsiye edilenler:
  •   Arefe günü sabah namazının farzını kıldıktan sonra teşrik tekbiri getirmeye başlanmalı
  •  Arefe günü oruç tutulmalıdır.
  •  Arefe gününe hürmetine günah işlememeye dikkat edelim
  •  Arefe günü daha çok dua-niyaz, tevbe-istiğfar, ibadet-tâat geçirelim,  hayır-hasenat yapalım, zikir ve tefekkürde bulunalım.
  • Arefe günü 1000 adet İhlâs süresini  okuyalım inşallah.

 

Arefe günü öğleden sonra Hızır (as) ile İlyâs (as) Arafât’ta buluştuklarında okudukları şu duayı da  eğer mümkün varsa 100 kere okumalıdır:

< Bismillâhi mâşâallâhü lâ yasrifü’s-sûe illallâh, Bismillâhi mâşâallâhü lâ yesûqu’l-hayra illallâh, Bismillâhi mâşâallâhü lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azıym.<

Paylaş

Yorumlar