Aloe Veranın Cilde Faydaları

0

Cilt bakım kremlerinin birçok işlevini evinizin dekorasyonuna renk katan aloe veranın karşılayabileceğini biliyor muydunuz? Mucizevi aloe verayı keşfedin. Evlerimizde severek yetiştirdiğimiz aloe veraları son zamanlarda kozmetik ürünler satan hemen hemen her yerde görmeye başladık.

Aloe veranın mazisi çok eskiye dayanıyor. Geleneksel Hint tıbbında, kabızlık, cilt hastalıkları, bağırsak kurdu ve enfeksiyonlar gibi rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılıyordu. Yaprağından kesilerek elde edilen jel ise içecek haline getirildiğinde mide ülseri, sindirim problemleri ve huzursuz bacak sendromu için etkili ve pratik bir çözüm sunuyor. Aloe vera; vitaminler, mineraller, amino asitler ve salisilik asitler de dahil olmak üzere 75’den fazla potansiyel aktif bileşen içeriyor. Antioksidan özelliği olan A, C ve E vitaminleri ile antiviral özelliğe sahip emodin etken maddesini barındırıyor.

Böylelikle yara iyileştirme söz konusu olduğunda, harıl harıl çalışıyor ve A vitamininin desteğiyle iltihaplanmayı azaltıyor. Bu özelliklerinin yanı sıra cildinizi koruyup besleyen aloe veranın beş farklı kullanım alanını hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Makyaj temizleyici: Pamuğa yeterli miktarda aldığınız aloe vera jeli ile cildinizi dairesel hareketlerle hafifçe ovarak temizleyebilir ve makyaj kalıntılarından arındırabilirsiniz.

Yatıştırıcı etki: Aloe veranın kozmetik olarak en bilinen kullanım alanı, güneş yanığı ve hafif dereceli kaza yanıkları. Bu tür durumlarda kullanıldığında, yatıştırıcı özelliği sayesinde cildi rahatlatıyor. Etkisini artırmak içinse elde ettiğiniz aloe vera jelini buz küplerine doldurup dondurabilir ve o şekilde yanık üstüne uygulayabilirsiniz.

Peeling: Yarım fincan aloe vera jele bir çay kaşığı toz şeker veya karbonat ekleyerek hazırladığınız peeling, hem cildinizi temizleyip pürüzsüzleştiriyor hem de nemini kaybetmesini engelleyip yumuşacık yapıyor.

Nem maskesi: Kuruluk ve pullanma sorunu yaşayan tüm bölgeleriniz için aloe vera jeli muazzam bir nem maskesi. Yüz, el, saç derisi ve saçlarınıza bol miktarda aloe verayı tabaka halinde uygulayıp bekletirseniz, yumuşacık bir cildiniz, ışıl ışıl saçlarınız olur.

Kaş jeli: Kaş jeli yerine alore vera kullanmak, hem kaşların hizaya gelmesini sağlıyor hem de kimyasal kozmetiklerin zarar verici etkisinin aksine besleyip güçlendiriyor.

Sivilce izlerini yok ediyor, cildi nemlendiriyor, makyajı temizliyor…

Paylaş

Yorumlar