Al-i İmran Süresi verdiği mesajlar fazileti | Al-i imran süresi bizlere ne anlatıyor

0

Al-i İmrân Süresinde bizlere anlatılan; Rabbimiz kötüleri her zaman cezalandırır. Yerlerde ve göklere de ve yerin ve göğün arasındaki herşeyden haberi vardır. Bizlere daha Rahimlerde şekil veren Rabbimiz geleceğinden şüphe edilemeyen Kıyamet gününde herkesin bir arada toplanacağını belirtir.

 

 

Al-i İmran Süresi

 

Al-i İmrân Süresinin Fazileti;

Allah katında din İslamdır ve Allah’a inanan,ondan bağış dileyen, onun azabından korunmak için dualar eden,onun rızasını kazanmak için ibadetlerde bulunan, karşısına çıkan zorluklara sabır eden ve kazandıkları malları Allah’ın rızasını kazanmak için harcayanların ve kalben tövbe eden herkesin kalbindeki herşeyi bilen ve gören odur. Ancak Kuranı kerim ayetlerini inkar edenler,onunla dalga geçenler, kendilerine gönderilen Peygamberleri haksız yere öldürenler, adetleri sağlamak için gönderilen insanların canına kıyanlar, işte onların hem dünyada hemde ahirette yaptığı her çaba boşa gider ve onları acılı bir azap bekler.

 

Al-i İmrân Süresinde hangi peygamberlerden söz edilir

 

Al-i İmrân Süresinde ayrıca Hz. Meryeme de yer verilir hatta Hz. Meryem eline erkek eli dahi değmediği halde nasıl çocuk sahibi olduğunu sorduğu zaman melek ona Allah dilediğini yaratır,ol diyince oluverir,onun herşeye gücü yeter demiştir. Hatta Hz. İsaya inanmayıp ona tuzak kuranların olduğunu ve Rabbimizin onların tüm inkar ve tuzaklarını boşa çıkardığı belirtilir

Yüce Allah’ın katında Hz. Adem ve Hz. İsanın durumu aynıdır. Tek gerçek Allah tarafından gönderilendir. Sakın ola ki ondan şüphe etmeyin.

Al-i İmrân Süresinde bizlere verilen mesajlar

Allah’tan şüphe eden, ona verdiği sözlerden ve yeminlerden dönenlerin Allah’a değilde kendisine kulluk yapılmasını isteyenlerin ahiret nimetlerinden asla ve asla faydalanmayacağı ve onlardan nasibini alamayacağı bilinir.

Kim kendisine İslamiyetten başka bir din seçerse, İslamiyetten başka bir dine yönelirse onlar ahiret gününde kaybedenlerden olur. Ve onlar Allah’ın, meleklerin ve bütün insanlığın lanetine maruz kalırlar.Ancak İnanarak tövbe edip,kalben itaat edenler kurtuluşa ererler çünkü Allah çok bağışlayandır.

Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır.

Al-i İmrân Süresinde; Rabbimiz bizleri, bizlerden olmayan kişilere güvenmememiz gerektiğini söyler. Çünkü inanıp Müslüman olmayanlar bizleri yoldan çıkarmak için herşeyi yaparlar, ellerinden geleni ardına koymazlar. Ve böylesi durumlarda bizlerin aklımızı ve mantığımızı kullanmamız için Kur’an ı okumamız gerektiğini söyler.

Yalnızca Allah’a ve peygambere uyanlar rahmete kavuşur. Başımıza bir bela geldiği zaman bilmeliyiz ki bir benzeri de başka insanların başına gelmiştir. İşte bizler iyi ve kötü günleri sıra sıra paylaşırız. Çünkü başımıza gelen iyi ve kötü şeyler Rabbimizin iman edenleri seçip ve ayırması içindir. Çünkü bütün karar yetkisi yalnızca Allah’a aittir. Allah bize yardım ederse bizi kimse yenemez, ancak o bizi terk ederse işte o zaman ondan başka bize kim yardım edebilir?

O halde Allah’a ve bizlere iyiliği göstermek ile mükellef Peygamberler Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) inanırsak ve sakınırsak işte o zaman bizim için büyük bir ödül vardır. Zira dünya hayatı aldatmacadan başka bir şey değildir.

 

Elif lam mim | Bakara süresi 1-5 ayeti okunuşu anlamı

Elif lam mim | Bakara süresi 1-5 ayeti okunuşu anlamı

Paylaş

Yorumlar