Akneler İçin Zerdeçallı Maske

0

Zerdeçalın cilt üzerinde bir çok faydası bulunmaktdır. Özellikle cildi yağ ve kirden arndırarak cildin temizlenmesini sağlar. Böylece cildiniz nefes alır. Cİltteki yağı uzaklaştırarak siyah nokta ve akne oluşumlarını en aza indirir. Akneler cildinizde varsa, zerdeçal maskesi bunların kurumasına yardımcı olur. Bal ile bir araya gelen zerdeçal, içeriğindeki vitamin ve mineraller ile cilt üzerinde onarım görevi üstlenmektedir.

Gerekli Malzemeler:

1 Çay Kaşığı Elma Sirkesi

1 Yemek Kaşığı Su

Yarım Çay Kaşığı Zerdeçal

1 Yemek Kaşığı Bal

Hazırlanması ve uygulanması:

Öncelikle 1 yemek kaşığı su ile elma sirkesini bir kase içinde karıştırınız. Pamuğu karışıma batırıp tüm cildinizi siliniz. 5 dakika bekleyiniz. Bekleme aşamasında diğer taraftan zerdeçal ve balı başka bir kase içinde bir araya getirerek homojen bir karışım elde edene kadar karıştırınız. Zerdeçal-bal karışımını yüzünüzün her yerine (göz çevresi hariç) fırça yardımı ile sürünüz. 20-25 dakika bekleyiniz. Bolca ılık su ile yıkayınız. Kağıt havlu ile kurulayınız.

NOT: Cildinizde bulunan akneli sivilceleri geçiren bu yöntemi düzenli aralıklarla haftada 2 kere uygulayınız. Cildinizde leke var ise zerdeçal-bal karışımına bir kaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Maskeyi ciildinize uygulamadan önce clldinizi sabunla iyice temizleyiniz. Maske uygulamasından sonra cildinize nemlendirici krem uygulamayı unutmayınız. Zerdeçal cilde kendi rengini bırakabilir, bu sebeple uygulamayı dışarı çıkmadığınız bir zamanda yapınız. Ayrıca pamuğa biraz süt döküp cildinizi temizlerseniz ciltteki zerdeçal rengi gidecektir. Zerdeçal maskelerini uygularken eski bir tshirt giyiniz. Çünkü zerdeçal lekesi kolay kolay geçmemektedir. Ancak bir kaç yıkama sonrası rengi gidebilir. Zerdeçal maskesi cildinizde kaşıntılara neden olabilir. Rahatsız eden kaşıntı durumunda hemen cildinizi bolca su ile yıkayınız. Uygulamayı cildinizde denemeden önce elinizin bilek kısmında deneyiniz. 30 dakika boyunca bekletiniz. Herhangi bir kabarma, kızarma, karşıntı gözleniyorsa cildinizde uygulamayınız. Zerdeçalın cilt üzerinde bir çok faydası bulunmaktdır. Özellikle cildi yağ ve kirden arndırarak cildin temizlenmesini sağlar. Böylece cildiniz nefes alır. Cİltteki yağı uzaklaştırarak siyah nokta ve akne oluşumlarını en aza indirir. Akneler cildinizde varsa, zerdeçal maskesi bunların kurumasına yardımcı olur. Bal ile bir araya gelen zerdeçal, içeriğindeki vitamin ve mineraller ile cilt üzerinde onarım görevi üstlenmektedir. Doğal antioksidanların bileşiminden meydana gelen bu maske, ciltteki sorunları çözmektedir. Ayrıca yaşlanma karşıtı özellik göstererek daha canlı ve bakımlı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Maskeden arta kalan olursa buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Paylaş

Yorumlar