Akika kurbanı nedir? Hükmü | Akika kurbanı kimler yiyemez

0

Akika kurbanı nedir?

Kurban,Rabbimize yakınlaşmak için ibadet yapmak amacıyla kesilmeye niyetlenmis özel hayvandır. Yalnızca Rabbimizin rızasını kazanmak için kesilir,çünkü Rabbimizin kurbanın ne etine ne de kanına ihtiyacı yoktur. Rabbimize ulaşan tek şey Kurban kesenin niyeti ve imanıdır.

 

Akika kurbanı nedir? Akika kurbanı hükmü ? Akika kurbanı kimler yiyemez

 

Yeni doğmuş bir çocuğun kafasındaki tüye ” Akika denir.
Akika aynı zamanda kendisine anne/baba olma imkanı verdiği için Rabbimize şükür etmek amacıyla kesilen kurbandır.

Akika kurbanı çocuğun doğduğu ilk andan itibaren ergenlik çağına gelene kadar kesilebilir. Ancak dinimize göre çocuğun doğduktan sonraki 7. Gününde kesilmesi gerekir.
Kurban kesilmeye uygun olan her hayvan akika kurbanı içinde geçerlidir. Ve akika kurbanın kemikleri kırılmayıp, çocuğa sağlık ve selameti hayırlı etsin diye kırılmadan eklem yerinden kesilerek, koparılarak parçalanır.bu bir yandan adaktır.

Adak Rabbimizin rızasını kazanmak yada istediğimiz bir şeyin yerine getirilmesi, başımıza gelecek bir bela,kaza,şer durumunun ortadan kalkması amacıyla Rabbimiz için yapılan ibadettir. Akika kurbanı da buna dahildir.
Tıpkı normal kurbanda olduğu gibi Akika kurbanının eti de fakirlere dağıtılır. Ancak kurbanın etinden anne baba veya durumu iyi olan aile üyeleri yiyemez ancak ihtiyacı olana dağıtılmalıdır.

Paylaş

Yorumlar