Adetten sonra Lekelenme Devam Ediyor Gusül Alıp Oruç Tutulur mu?

0

Adetten sonra Lekelenmem Devam Ediyor Gusül Alıp Oruç Tutabilir miyim? oruç ve namaz

Adet süresi en azı üç gün en fazlası ise 10 gündür.  Eğer adet 10 günden  önce biterde  lekelenme  halen devam ediyorsa  kişi hala adetlidir ve lekelenme kesilinceye kadarki 10 gün zarfında namaz kılamaz ,oruç tutamaz. Eşiyle cinsel ilişkiye giremez.  Bu durumda her lekede gusül alması gerekmez. Tamamen kesilmesini bekler. Adet  10. gününden sonra lekelenme devam ederse bu leke artık özür sayılır. Kişi gusül abdestini alır ve sahibi özrün hükümlerine tabi olur. Orucunu tutar. Namaz için de her namaz vakti abdest almak şartı ile namazlarını kılar.

Adet gelen akıntı tamamen beyaza döndüğü vakit kesilmiş olur. Kırmızı değilse kahverengi olan akıntıda adet kanı olup,  Eğer 10 günü geçmedi ise gelen kanlı akıntı veya kahvrengi bile olsa lekeyi adetten olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelidir.

 Kadınlar ramazan orucunu tamamen tutmak için adet geciktirici haplar kullanmak orucu kabul olur mu?

Kadınlar ramazan ayında tüm bir ayı oruçlu geçirmek için âdet geciktirici hap kullanılmasında dini bir sakınca yoktur.  Orucuna zarar vermez. Ama şu var ki  ilaç kullanıp âdeti geciktirmek kadının bünyesine zarar verebilir.  Fıtratını bozabilir.

Paylaş

Yorumlar