4 Büyük kutsal kitap sırasıyla 4 peygamberler

0

Efendimiz Hz. Muhammed (sav) Kuran  Kerimi ve kendi sünnetinin tüm Müslümanlar için örnek olduğunu şöyle ifade etmiştir:

“Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah Teala’nın  Kitab’ı ve Resülünün sünneti.” ( Muvatta, Kader, 3, c.2, s.899.)

 

 

Cenab-ı Allah Cenab-ı Allah (celle celaluhu ) her peygamberine belli özelliklerde ve  mucizeler vermiştir. Hz. Muhammed (sav)’e verilen en önemli mucize ise Kurandır. Bu mucize, belli bir dönemle sınırlı olmayıp tarihin her döneminde varlığını ve etkisini devam ettirmektedir.  Kuranın nazil olduğu günden, günümüze kadar asırlar geçmiş olmasına rağmen, ondaki bitip tükenmez özellikler; modern bilimle her zaman uyum içinde olmuştur.

 

4 büyük kutsal kitap ve sırasıyla peygamberler şöyledir

  1. Kuran-i Kerim  Hz. Muhammed Mustafa  (sallallahu aleyhi ve sellem) İslam Dini
  2. İncil  Hz. İsa (aleyhisselam)  Hıristiyan
  3. Zebur Hz. Davut (aleyhisselam)  Yahudi
  4. Tevrat  Hz. Musa (aleyhisselam) Yahudi

kitapların indiriliş sıralaması şöyledir.

Tevrat, Zebur,  İncil ve  Kuran-ı kerim

Bilindiği üzere dört ayrı kutsal kitaplar ve dört ayrı Peygambere sıra ile indirilmiştir.

 

Cenab-ı Allah (celle celaluhu )  şu dört peygambere de toplamda 100 sayfalık küçük kitaplar göndermiştir. Hz. Adem Peygambere  (aleyhisselam) 10 sayfa Hz. Şit Peygambere (aleyhisselam) 50 sayfa Hz. İdris Peygamber (aleyhisselam)  30 sayfa Hz. İbrahim Peygamber 10 sayfa Kaynak: Dört büyük ilahi kitabın adını ve hangi peygamberlere gönderildiğini araştırıp defterinize not ediniz.

Paylaş

Yorumlar