3 Malzeme ile Çok Kolay Maraş Dondurması Tarifi

0

Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?

Birçoğumuzun çok sevdiği o uzayan kaşık büken denilen Maraş dondurmasını yapmak çok kolay. Tabikide en hakikisi gibi olmayacaktır. Çünkü Maraş dondurmasının asıl usûlü iki silindirin arasına konulan buzla en orta kısma da koyulan dondurma harcı saatlerce yoğrularak büyük bir zahmetle gerçekleşir. Bu tarif sizi bu zahmetten kurtaracak ve bu lezzeti evinize taşıyacak. Tarifi vermeden önce size biraz tarihinden bahsedelim.  O yörede Maraşlı Osman Ağa olarak bilinen kişi Saraylara asil konaklara yabani orkide (salep) satardı. Başka bir gün satıştan arta kalan salebi süt salep karışımı olarak kara gömmüş. Sonraki gün baktığında ise bu karışımın kıvamının değiştiğini fark etmiş. kaşıkla uzayan bir kıvamda olan bu karışımı tatmış ve beğenmiş. Etrafındakilere de tattırmış ve onlar da beğenmiş. Çeşitli yöntemlerle daha iyi hale getirip zamanında Salepli karsambaç olarak büyük bir ilgi görmüş ve 3 kuşak sonra Maraş dondurması olarak günümüze kadar gelmiş. Şimdi gelelim tarifine

İçindekiler:

-1 litre süt

-1 su bardağı şeker

-2 kaşık salep( gerçek salep uzamasını sağlayacaktır ve gerçek olması önemlidir fakat fiyatından dolayı alamaz iseniz paket salepleri de kullanabilirsiniz. Fakat paket salebi fazla koymanız durumunda dondurmanızda tarçın tadı geleceğini unutmayın.)

 

Hazırlanışı:

1 litre sütü şekerle tencereye boşaltın. Diğer yanda küçük bir kaseye salebi az miktarda su ile çözünmesini sağlayın ardından onu da tencereye ekleyin. Ocağın ateşi kısık bir şekilde sürekli karıştırın. Kaynayana kadar sürekli karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika daha karıştırın. Ardından Ocaktan alın ve rahatça karıştırabileceğiniz bir kaba boşaltın. Karışım oda sıcaklığına geldiğinde buzluğa atın. Her saat başı buzluktan çıkarıp aynı yöne doğru çırpın bu sayede dondurmanın içi hava alacak ve dondurma da buzlanma olmayacak. Bu işlemi dondurma kıvama gelene kadar yaptığınızda dondurmanız hazırdır.

Afiyet olsun…

 

 

Paylaş

Yorumlar